Design Cabinet CZ

18.12. 2021 - 18.12. 2021

Excelentní studentský design v roce 2021 získali …

Soutěže

V letošním ročníku Národní ceny za studentský design soutěžili studenti v bienálovém rytmu v oborech 3D designu a užitých umění. Dvě nezávislé pedagogické poroty poslaly do nominací 144 prací, z nichž mezinárodní porota rozhodla o tom, kdo získá ocenění Národní cena za studentský design, kdo ocenění Excelentní studentský design a kdo Dobrý studentský design. 

Po celodenním jednání udělila mezinárodní porota ocenění Excelentní studentský design sedmi pracím autorů Petra Matoušů, Kristýny Coufalové a Terezy Majrychové z Fakulty architektury ČVUT v Praze, Františku Dvořákovi a Elišce Otevřelové z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Ondřeji Velemu ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě a Jakubovi Hunalovi ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava - Helenín. Získávají diplom, právo užívat značku Excelentní studentský design 2021, pobyt v Art Campu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni a produkty firmy IKEA.

Slavnostního vyhlášení výsledků soutěže v Plzni se neúčastnili všichni ocenění studenti. Přišli jen ti zdraví a s plným očkováním. Na jejich nástup na pódium slávy se lze podívat na fotoreportáž v příloze. Diplomy a ceny jim předával proděkan a budoucí děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Plzni MgA. Vojtěch Aubrecht a místopředsedkyně Design Cabinetu CZ ing. arch. et MgA. Květa Čulejová. 

 

Jak jejich práce ohodnotila mezinárodní porota?

 

Petr Matoušů, kuchyňská váha pro zrakově postižené, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze; vedoucí ateliéru MgA. Filip Streit

Váha nabízí objemově kompaktní řešení. Hmatatelné rysky, jednoduché vynulování pootočením prstence se stupnicí a kontrastní barevnost jsou předpokladem dobrých uživatelských vlastností. 

Doc. akad. arch. Ivana Čapková, 

lenka mezinárodní poroty, emeritní pedagožka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

 

Kristýna Coufalová, sada nerezových hrnců a pánviček pro firmu Remoska, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze, vedoucí ateliéru MgA. Martin Tvarůžek

Excelentní studentský design si sada nerezového nádobí odnáší za koncepčně velmi jednoduché, přesto velmi elegantní a praktické tvarové řešení nádob na tepelnou úpravu jídla. Díky svému atypickému tvaru kombinující kruh a elipsu, umožní jednoduchým natočením pokličky snazší slévání vody, regulaci ohřevu a odvodu páry, a to bez popadaných pokliček či vařeček v hrnci. Prosklené poklice umožňují kontrolu varu. Nádoby mají vyvážené proporce, kvalitní funkční design a nesou tradiční otisk výrobce firmy Remoska. Aspirují na to stát se "vychytávkou" každé domácnosti. 

Ing. arch. et MgA. Květa Čulejová, 

lenka mezinárodní poroty, Design Cabinet CZ 

Tereza Majrychová, rohové umyvadlo Tobi Corner, ochrana stěny – odkládací plocha – připínání koupelnových prvků bez vrtání, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze, vedoucí ateliéru prof. akad. arch. Jan Fišer

Umyvadlo nese všechny znaky kvalitního průmyslového designu.

Oceňujeme profesionální provedení realizace, funkčnost tvaru a neotřelé využití magnetů pro možnost aplikace nerezových koupelnových doplňků, Jednoduchá řešení posouvá tento segment produktu do takzvaného chytrého designu. 

MgA. et Mgr. Art. Miloš Nemec

Člen mezinárodní poroty, designer firmy Rako, Lasselsberger, s. r. o. 

 

František DvořákDesign letecké přilby pro otevřené létání, 2020, Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně, vedoucí pedagog akad. soch. Josef Sládek, ArtD.

Autor letecké přilby pro otevřené létání našel řešení, které je nejlepším možným kompromisem výrobních, ergonomických a tvarových požadavků. Vzhledem k tomu, že produkt řešil pro konkrétního výrobce, musel brát v potaz rovněž konkrétní cenovou úroveň a mít na paměti cílovou skupinu, pro kterou je produkt určen. S takovýmto způsobem uvažování může být autor přínosem průmyslovému designu i do budoucna. 

MgA. Radek Hegmon 

Místopředseda mezinárodní poroty, designér a zakladatel firem mmCité a Egoé 

 

Eliška Otevřelová, Vstřikovací lis Elmou, 2020, Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně, vedoucí pedagog ing. David John

Námět práce je ne zcela typický pro studentský design, zato velmi typický pro československý průmyslový design druhé poloviny 20. století. Těžké strojírenství bývalo svého času – díky práci Vincence Makovského a Zdeňka Kováře v první polovině čtyřicátých let – dokonce považováno za jakousi „kolébku československého průmyslového designu“. Oceněná práce upoutá spojením elegantního tvarového i barevného řešení za současného respektování konstrukčních a ergonomických náležitostí, a to v celém kontextu studentských návrhů strojů z doby po roce 1989. Zároveň se autorka zamýšlí i nad sémantickou vazbou vnějšího tvaru a „neviditelné“ technologie uvnitř stroje. 

Mgr. Jiří Hulák

Člen mezinárodní poroty, vedoucí oddělení průmyslového designu,

Národní technické museum, Praha 

 

Ondřej Vele, Tramvaj T1000, redesign tramvaje T3, 2020, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod, vedoucí pedagog MgA. Tomáš Rýdl

Práce na dnes velmi oblíbené téma sice nepřináší esteticky, technicky ani uživatelsky revoluční pojetí tramvaje, zato působí, jako by se v kategorii středních a vyšších odborných škol ocitla nedopatřením. Připomíná spíše práci na vysokoškolské úrovni, počítačové vizualizace pak vykazují prakticky profesionální stupeň zpracování.

Projektu tramvaje přitom nechybí osobitý charakter. Jednoduchý, vytříbený tvar jistě zaujme jak příznivce organického, tak i geometrického designérského řešení dopravních prostředků, a sugeruje dojem nerušeného a nerušícího „proplouvání“ rozmanitou městskou i předměstskou krajinou Liberecka. 

Mgr. Jiří Hulák

Člen mezinárodní poroty, vedoucí oddělení průmyslového designu,

Národní technické museum, Praha 

 

Jakub Hunal, Dostupnější sezení, sedadlo s mechanismem pro jednodušší nasedání do vozidla, 2021, Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín,vedoucí pedagog MgA. Zuzana Bartošová

Porota oceňuje snahu najít řešení pro lidi s omezením pohybu stejně jako pro ty, kteří o ně pečují. Autor musel zohlednit, že se nejedná o výrobek pro jedno konkrétní auto. Tvar sedadla musí tedy tento požadavek zohledňovat. Tato vize, která musí brát ohled na řadu aspektů, může být do budoucna tématem s konkrétním využitím. 

MgA. Radek Hegmon 

Místopředseda mezinárodní poroty, designér a zakladatel firem mmCité a Egoé 

 

Soutěžní práce najdete na: 

Petr Matoušů: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/513/

Kristýna Coufalová: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/559/

Tereza Majrychová: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/557/

František Dvořák: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/370/

Eliška Otevřelová: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/376/

Ondřej Vele: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/465/

Jakub Hunal: https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/552/

 

 

Rozhovory se studenty najdete na: 

http://www.designcabinet.cz/ondrej-vele

http://www.designcabinet.cz/kristyna-coufalova

http://www.designcabinet.cz/petr-matousu

http://www.designcabinet.cz/eliska-otevrelova

http://www.designcabinet.cz/tereza-majrychova

http://www.designcabinet.cz/frantisek-dvorak

http://www.designcabinet.cz/jakub-hunal

 

Foto: Denisa Jurášková, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu