Design Cabinet CZ

21.10. 2009 - 21.10. 2009

Mezinárodní soutěž Grund International Design Contest / Bathroom Textile Story

Soutěže

Ve středu 21. října 2009 ve 14 hodin budou vyhlášeny v domě Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí 31 v Praze výsledky mezinárodní soutěže Grund International Design Contest, kterou na jaře letošního roku vyhlásila česká rodinná firma Grund a.s. společně s Design Cabinetem CZ. Měla přinést nové pohledy na koupelnové předložky.

Zadání vyžadovalo „Navrhnout koupelnovou předložku – jednotlivě nebo set – pro koupelnu současnosti a budoucnosti.“

Autoři mohli pracovat se současně používaným materiálem (100% Polyacryl) nebo navrhnout vlastní materiálové řešení. Mohli využít firemní výrobní technologii nebo nabídnout jinou variantu zpracování.

Účastníky soutěže mohli být „...všichni kreativní lidé (umělci, grafici, designéři, architekti, studenti uměleckých škol...) z České republiky, Slovenské republiky, Spolkové republiky Německo a Itálie bez ohledu na věk nebo zaměření...“ Tuto skupinu tvůrců si přáli oslovit dva významní světoví designéři, architekti a profesoři – Alessandro Mendini z Itálie a Luigi Colani z Německa. Oba totiž oslovila firma Grund a. s., aby se stali nezávislými porotci soutěže – a oni tuto roli přijali. Práce posuzovali velmi odpovědně, profesionálně a s odborným zájmem.

Odměny

  1. autor práce na prvním místě získá 5000 Euro
  2. autor práce na druhém místě získá 3000 Euro
  3. autor práce na třetím místě získá 2000 Euro

Design Cabinet CZ oslovil prostřednictvím mediální kampaně a přímým mailingem několik tisíc designérů, architektů, studentů, studií, ateliérů, firem, vysokých škol a univerzit v Česku, na Slovensku, v Itálii a Německu.

Soutěže se zúčastnilo 116 autorů se 108 pracemi.

Oba porotci požádali nezávisle na sobě vyhlašovatele soutěže, aby finanční částky pro jednotlivá pořadí byla vždy rozdělena na dvě části, tedy pro dva autory. Vypisovatelé soutěže s tímto návrhem souhlasili. Autoři prací na prvním místě tedy získají po 2500 Euro, autoři na druhém místě získají po 1 500 Euro a autoři na třetím místě získají po 1000 Euro.

Hodnocení přihlášených prací porotci

„Hodnocení projektů koupelnových předložek představených v soutěži firmy Grund mi činilo velkou radost. Z mého pohledu bylo hodnocení velmi obtížné, protože většina prací byla dodána ve vysokém standartu a kvalitě. Velmi mne potěšilo, jak se autorům podařilo přiblížit k zadání soutěže, a také mne příjemně překvapila samotná grafická úroveň prezentace jednotlivých prací. Práce, které jsem vybral,vyjadřují nový přístup k produktu, protože navrhují fyziologicko-estetické řešení v materiálech koupelnových předložek."
Alessandro Mendini, Miláno, říjen 2009

„Již dlouho jsem si přál být porotcem mezinárodní soutěže v zemi Alfonse Muchy. Proto je mi velkou ctí účastnit se této soutěže v jedné z nejstarších kulturních zemí Evropy."
Luigi Colani, Shanghai, říjen 2009

Seznam přihlášených autorů

Sara Ambrozová, Richard Alexander, Michal Babic, Ladislav Bartko, Marek Bartoš, Vojtěch Batko, Jana Bauerová, Zuzana Beránková, Tomáš Bilka, Kryštof Blažek, Miro Bonk, Lukáš Bradáček, Jiří Bužek, Jana Černá, Helena Čujová, Alžběta Dosedělová, Ivica Dudášová, Radka Dudášová, Zdeňka Dvořáková, Jan Džambasov, Ondrej Eliáš, Peter Eliáš, Jakub Fafitek, Odoardo Fioravanti, Valentina Frare, Jan Fišera, Petr Fišera, Jan Fojtík, Kateřina Gabrielová, Věra Gabrielová, Nicol Galeová, Paolo Giacomazzi, Daniel Gonzales, Adéla Grohová, Eliška Hájková, Karolína Halámková, Barbora Hauserová, Miroslav Havlásek, Petra Hlaváčková, Michaela Horáková, Michaela Chytková, Tomáš Janíček, Jaroslav Juřica, Juraj Karlík, Kateřina Kočí, Petra Kokyová, Martin Komárek, Yveta Kroupová, Pavlína Kotlářová, Eva Králová, Markéta Kratochvílová, Lumír Kučera, Katarína Kusendová, Jan Kysela, Olga Lago, Marian Lukáč, Andrej Maciak, Marcela Magdíková, David Majer, Anna Malá, Hynek Maňák, Hana Masopustová, Jaromír Materna, Denisa Merklová, Jaroslava Miklová ,Petr Mikošek, Erika Mithoferová, Kateřina Musilová, Monika Neveselá, Petra Nová, Josef Pacal, Monika Páleníčková, Zdena Perkmanová, Ondřej Petr, Jan Picko, Jiří Popelka, Yvetta Popelková, Radka Procházková, Veronika Ráčilová, Michaela Rohlíková, Igor Rumler, , Jakub Siarský, Daniel Silva, Šárka Schmelzerová, Petr Skala, Vendula Skořepová, Tomáš Slobodník, Jana Smékalová, Vít Spáčil, Martin Struss, Michaela Suchánková, Jana Syslová, Vítězslav Szep, Beáta Šafková, Aneta Škorpíková, Petra Štítková, Kamila Švihálková, Lucie Tatarová, Michal Tatranský, Lenka Tichá, Roman Tomek, Petr Tomíček, Věra Tomíčková , Michaela Tomíšková, Daniela Trebatická, Tučková, Ivana Urbánková, Greta Valentová, Jiří Vaněček, Marcela Vaškovicová, Barbora Vočková, Petra Vodrážková, Radka Vojtová, Lucie Vošmíková, Karel Vránek, Katarína Záhoranská, Andrea Zendelková.

Představení firmy Grund a.s.

Firma Grund a.s. je česká rodinná firma založená v roce 1990. Od skrovných počátků výroby v garáži se postupem let vypracovala na špičku mezi výrobci textilních koupelnových doplňků. Firma zaměstnává v České republice ve výrobě 150 pracovníků a zhruba 40 v Německu, kde má distribuční centrum a zhruba 80 vlastních obchodů. Mimo prodejní centra v obchodních domech patří k zákazníkům zásilkové obchodní domy, luxusní prodejny s bytovým textilem a dále velkoobchodní zastoupení ve více než 40 zemích světa.

Strategie firmy

Firma Grund a. s. se soustřeďuje na odlišnost od konkurenčních výrobků ve světě nejen v kvalitě produktů, ale především v jejich designu. Stejně jako nejlepší světoví producenti klade důraz také na prezentaci zboží a další marketingové aktivity přímo na místě prodeje. Za téměř dvacet let existence je firma Grund a. s. akceptována zákazníky jako inovátorská firma, jejíž kolekce přinášejí odvážná řešení, která nacházejí uplatnění nejen na domácím, ale především světovém trhu. Vlastní výroba zajišťuje kontrolu nad kvalitou a hlavně flexibilitu pro zákazníky.

Výrobní technologie firmy
Současná technologie, kterou firma aplikuje především, je technika všívání, známá z výroby koberců. Používány jsou jak ruční formy všívání (table tufting) vhodné pro menší kolekce, tak automatické všívání od firmy Cobble, kdy je každá jehla ovládána jednotlivě počítačem (stroj Colortec). Aplikace probíhá do netkané textilie 100% PES (firmy Freudenberg nebo Dupont). Spodní strana je natřena latexovou vrstvou zabraňující uklouznutí. Příze, které se všívají, jsou ze 100 % Polyacrylu (v číslech 8x2x2 nebo 16x4x4). Dobře schnou, jsou barevně stalé a příjemné na omak.

Práce vybrané porotci k ocenění a kurátorkou k prezentaci na webových stránkách najdete na http://www.designcabinet.cz/doporucujeme?cat=kontakty-grund-international-design-contest

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu