Design Cabinet CZ

27.01. 2023 - 01.02. 2023

Artsemestr / Planeta B

Výstavy

Planetu máme jen jednu. Kvůli lidské činnosti se však stala trvale toxickou. Způsob, jak lidé vyrábějí energii – bez ohledu na to, jak „čistý“ je zdroj – vždy zanechává stopy. Zdivočelé pozůstatky jaderné energie budou například metabolizovat v půdě, vodě, živých organismech nebo urbánní zástavbě po tisíce let. A protože se už nemůžeme spoléhat na pevné materiální nebo politické hranice, musíme přijmout situaci komplexity, nečistoty a umělosti jako výchozí bod pro jakoukoli činnost
Taková byla premisa experimentální, transdisciplinární projektové práce na Planetě B, neboli v modulu pro udržitelnost a civilizační otázky na UMPRUM, v zimním semestru 2022. Čtyři týmy složené z designérů, architektek, umělců a teoretiček reagovaly na tuto výzvu scénáři, rozmluvami a kompozicemi, které poukazují na rozporuplnost současných i budoucích sociálně-ekologických systémů.
Prezentované projekty jsou zčásti spekulativní. Tyto úvahy jsou však jen opatrným prodloužením pozorovatelných tendencí. Nesnaží se předvídat pravděpodobné ani předepisovat preferované – místo toho berou vážně to, co je možné. A někdy záleží prostě jen na tom, aby se otřáslo diskurzivními vzorci, které nás často chrání před neznámem, jemuž ve skutečnosti musíme čelit.

Závěrečné projekty studujících Planety B, které vznikly v zimním semestru 2022, jsou k vidění v Technologickém centru UMPRUM Mikulandská, a to souběžně s přehlídkou Artsemestr v hlavní budově.

Doba trvání: 27. 1. - 1. 2. 2023, denně od 10 do 18 hodin

Tomáš Fassati

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu