Design Cabinet CZ

27.06. 2020 - 18.12. 2020

Bankovky a osobní doklady očima studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové

Výstavy

Jaké doklady by byly podle studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové ideální, a jak vypadá deset nejlepších sérií bankovek? To vše si lez do prohlédnout a prostudovat na výstavě Bankovky a osobní doklady očima studentů Umprum v České národní bance do 18. 12. 2020.

Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze měli možnost zamýšlet se v rámci dvou semestrálních zadání nad tím, jak by mohly vypadat české bankovky a osobní doklady. Podle návrhu Tuan Vuong Tronga vydá Státní tiskárna cenin emisi pamětních bankovek.

Možnost navrhovat peníze měli obvykle přední umělci své doby. Nyní se této výsady dostalo díky spolupráci se Státní tiskárnou cenin také studentům Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Že se jednalo o projekt zdařilý, potvrzuje vydání pamětních listů podle návrhu studenta Tuana Vuong Tronga. Tyto, stejně jako další návrhy bankovek a osobních dokladů v podání dalších mladých grafických designérů, je možné vidět na výstavě v České národní bance.

Projekt byl inspirován oslavami stého výročí vzniku Československa. Po navázání spolupráce se Státní tiskárnou cenin na něm studenti začali pracovat v zimním semestru 2018/2019. Úkol nazvaný Nová emise českých bankovek sestával z návrhů kompletní sady šesti českých bankovek o nominálních hodnotách 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 korun. Každou sérií mělo spojovat téma, vyplývající z obecně snadno identifikovatelných symbolů státní identity. Během práce museli studenti také řešit celou řadu omezení, technických požadavků a pravidel, spojených s touto svébytnou disciplínou.
Série návrhů studenta Tuana Vuong Tronga zaujala Státní tiskárnu cenin natolik, že bude postupně vydána jako kolekce pamětních listů. Za nosné téma si vybral období posledních 100 let českého designu a s ním spojené ikonické předměty, které se proslavily doma i v zahraničí. Je to třeba keramická kubistická dóza Krystal Pavla Janáka, porcelánoví Hřebečci Jaroslava Ježka, ocenění na výstavě EXPO 1958 v Bruselu, nebo červený nafukovací buvol, navržený v sedmdesátých letech Libuší Niklovou.

Druhým zadáním, které studenti ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin řešili, byly Osobní doklady budoucnosti. Tento úkol byl založen na podrobné rešerši stávajících dokladů, s přihlédnutím k novým potřebám a funkcím, které by měly už v blízké budoucnosti plnit. Mladí grafici měli nejen modernizovat, ale především vizuálně sjednotit celou sérii dokladů čítající občanský a řidičský průkaz, cestovní pas a osvědčení registru vozidel  Také v tomto případě se museli kromě samotného vzhledu zabývat i sérii ochranných prvků nejrůznější úrovně.

 

Expozice Lidé a peníze, Česká národní banka – Praha, Na příkopě 864/28, 115 03 Praha 1

Otevřeno:
úterý – čtvrtek 9.00 – 16.00 hod (11:45 – 12:30 přestávka)
pátek 9.00 – 15.00 hod

Více informací v přílohách.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu