Design Cabinet CZ

26.11. 2020 - 27.11. 2020

Censorship Strikes Back & Othes Tales

Workshopy a semináře

On-line konference o cenzuře a zneužívání politické moci s dopadem na vizuální umění

Máte pocit, že u nás cenzura neexistuje? Ve své osobní umělecké praxi jste se se zneužitím politické moci nesetkali? Pak si uvědomte, že jste jen zatím měli štěstí a může se vám to kdykoliv přihodit.

Mnohé formy zneužívání moci politiků jsou poměrně skryté a není zcela snadné je identifikovat. Týkají se například upřednostňování některých sociálních skupin při rozdělování prostředků veřejných rozpočtů. V menších městech, která shodou okolností přispívají do kultury vyšší procento než stát, putují peníze více do neprofesionální než do profesionální sféry. Mnohdy také více na zábavní typ kultury, kterou si mají lidé platit ze svého než na kulturu vzdělávací, jež zasluhuje podporu. Různé městské prostory jsou za veřejné prostředky vyzdobeny především obrazy nebo dekorativní tvorbou amatérů. A zkuste o tom něco napsat do jediného místního média – radničního zpravodaje. Cenzura vám v tom spolehlivě zabrání. A to vše může být „demokraticky“ posvěceno místními kulturními komisemi, jejichž složení si politici dokázali umně ohlídat. Nakonec i cenzurující redakční rady místních zpravodajů jsou obsazeny lidmi, kteří jsou v laickém prostředí považováni za „kulturní“ pracovníky. A pokud si někdo z většího města řekne, že venkov mu nestojí za pozornost, dělá velkou chybu, protože jde o velký sociální prostor, který zásadně ovlivňuje kvalitu naší společnosti.

Velký prostor pro zneužívání moci mají politici vinou nedokonalé legislativy u kulturních institucí. Při tvorbě zákonů byl opomenut ochranný mezičlánek mezi příspěvkovými organizacemi a jejich zřizovateli ve formě správních rad nebo podobných orgánů. Politici si mohou pak dovolit znásilňovat jejich činnost nebo obsazování vedoucích i dalších funkcí velmi sofistikovanými způsoby, které jsou těžko napadnutelné i těmi nejschopnějšími právníky. Ve vizuální kultuře jsou v tomto směru známy např. nešťastné kauzy severočeských muzeí, Galerie Klatovy-Klenová, Rathova nechutná likvidace Českého muzea výtvarných umění nebo vrcholně ostrý a neetický útok na Muzeum umění a designu Benešov.

           

Pro velkou aktuálnost uvedeného tématu se rozhodl známý spolek českých umělců Skutek uspořádat 26. a 27. listopadu 2020 mezinárodní diskusní on-line fórum Censorship Strikes Back & Othes Tales. Mezi přednášejícími budou i hosté z Polska a Maďarska, zemí, které trpěly podobnou devastací hodnotových systémů jako my.

 

Podrobnosti naleznete na adrese: https://mailchi.mp/3cb9967a6776/censorship-strikes-back?e=86d12b1606>)
https://spolekskutek.us13.list-manage.com/track/click?u=4151c3042301376aa3d276d9e&id=af1a5afe39&e=86d12b1606

 

Jana Hábová

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu