Design Cabinet CZ

25.09. 2015 - 06.10. 2015

Český design zaplavil Budapešť

Festivaly a veletrhy

Od minulého týdne žije Budapešť designem. Probíhá zde totiž až do neděle Budapest Design Week – největší událost týkající se designu v Maďarsku. Novinkou na akci byla bohatá účast českých designérů, kteří sem přivezli své produkty na první ročník Bohemia Design Marketu Budapest. Market si klade za cíl každoročně představit maďarskému publiku nejčerstvější tvorbu přímo z dílen českých designérů.

Hlavním místem konání se staly krásné prostory paláce Iparművészeti Múzeum, které bylo postaveno ve stylu Art Nouveau v roce 1896 a zaujímá tak třetí příčku mezi nejstaršími muzei užitého umění v Evropě (tedy hned za Londýnem a Vídní). Za netradičním architektonickým ztvárněním stojí Ödön Lechner a Gyula Pártos, ikony mezi představiteli maďarské secese. Zelená střecha budovy vytvořená ze Zsolnay keramiky, která byla od konce 19. století vyráběná v Budapešti rodinou Zsolnayů, upoutává pozornost kolemjdoucích již z dálky. Interiér muzea, který je zářivě bílý, je zdoben orientálními indickými vzory.

V muzeu návštěvníci měli kromě stálé sbírky prezentující kolekci textilu, keramiky a nábytku užívaných v průběhu staletí možnost navštívit centrální výstavu týdnu designu Home Sweet Home, výstavu Tapas – Spanish Design for Food nebo zmíněný Bohemia Design Market Budapest.

Letošní market slavnostně zahájil velvyslanec České republiky v Maďarsku J.E. Juraj Chmiel. Na marketu mohli návštěvníci v předstihu zařídit nákup vánočních dárků a pořídit tak jedinečné produkty jako jsou dřevěné šperky Mlask Design, tradiční české síťovky nebo originální keramický set od skupiny Nalejto.

 

Velký úspěch sklízel workshop i1co, který umožnil návštěvníkům vyzkoušet si náročnost vyřezávání vinylové desky nebo dílna Ludmila Šenky, kde bylo možné si vyrobit mačkanou mísu. Se svými úlovky se mohli nakupující vyfotit v tematickém českém fotokoutku. Svou tvorbu představilo v designových stáncích díky podpoře Českého centra Budapešť a on-line platformy Bohemia Design Market více než dvacet designérů. Příští rok by se měla akce na podzim opět opakovat a snad se podaří přivézt opět kvalitní výběr produktů.

Lenka Kolářová

Foto: Lenka Kolářová, Wikipedia.org, Flickr.org

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu