Design Cabinet CZ

27.03. 2021 - 02.05. 2021

Designéři

Výstavy

Do 2. května 2021 se v plzeňské Galerii Jiřího Trnky představuje výstava Designéři.

Výstava prezentuje tvorbu designérů z Unie výtvarných umělců Plzeň a práce studentů dvou plzeňských uměleckých škol – Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu (Sutnarky a Nerudovky).

Zajímavý designérský kontrast dokumentuje tvorba „staré“ školy designérů a nové nastupují generace. Zdokumentován je zde například návrh stroje na výrobu cigaret Marie Kasalické z roku 1968. Modely strojů ze sádry byly v té době klasickým postupem při tvorbě a prezentaci návrhu strojních zařízení. Zajímavé jsou také dobové návrhy židlí designéra Vladimíra Hrubého a vítězné návrhy rekonstrukce pražského metra od designéra Františka Pelikána realizované v roce 1994.

Práce studentů Sutnarky představují ucelený soubor ptačích budek. Studenti z atelieru Jana Korabečného měli za úkol navrhnout a vyrobit funkční budku pro vybrané druhy ptáků. Na plakátech představují také základní životní podmínky a prostředí vybraného ptactva.

Studenti ateliérů Nerudovky se na výstavě prezentují převážným interiérovým designem, například toaletním stolkem Pop nebo židlí Origami Bird inspirovanou japonským vzorem skládaného origami ptáka. Své práce produktového a interiérového designu představují i kurátory výstavy Marie Kasalická a Anna Arnetová.

Předpokládané ukončení výstavy je 2. května 2021, ale v současné době je naděje v opětovné otevření galerií a možném prodloužení doby konání výstavy, tak aby alespoň na nějakou dobu byla výstava přístupná i širší veřejnosti. Nyní je výstava přístupná formou fotografií na webu UVUP, na sociálních sítích anebo v tištěné verzi formou katalogu. Připravuje se také komentovaná prohlídka výstavy.

http://www.uvu-plzen.cz/files/katalog%20DESIGNERI_web.pdf

http://www.uvu-plzen.cz/vystavy.php (fotogalerie)

Anna Arnetová

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu