Design Cabinet CZ

18.06. 2021 - 24.06. 2021

Diplomky a bakalářky 2021 Vysoké školy uměleckoprůmyslové

Výstavy

Po dobu jedenácti dní zaplní halu číslo 13 Pražské tržnice na Bubenském nábřeží 13 bakalářské a magisterské práce diplomantů pražské Umprum. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze pořádá přehlídku Diplomky a bakalářky 2021 výjimečně mimo svoji budovu. Návštěvníci tak budou mít možnost zhlédnout prakticky všechny práce v jednom prostoru.

V letošním roce bude končit 111 studentů bakalářského a magisterského studia výtvarných oborů. Výstava Diplomky a bakalářky je pro čerstvé absolventy finální a pravděpodobně i nejdůležitější událostí jejich studia.
Škála prací i témat je opět velmi bohatá. Autoři zde často realizují projekty ve spolupráci s různými firmami či s perspektivou sériové výroby. Zaměřují se na témata, která se nás palčivě dotýkají, jako je udržitelný rozvoj, ekologie a sociální odpovědnost, nebo se snaží vyjít vstříc poptávce na trhu.

Zaplnit takovou „díru na trhu“ se snažila například studentka Marie Maláková z Ateliéru produktového designu, která navrhla set nádob na domácí fermentaci potravin. Na současný vývoj a poptávku po nových věcech reagovali také Adrian Jakub Zukowski  s domácí recyklační extrudovací stanicí na filament 3d tiskových strun a Jakub Žanony s designem velkoformátového fotoaparátu DIY (oba z Ateliéru průmyslového designu).

Nela Kuhnová a Karolína Vintrová z Ateliéru produktového designu ve svých pracích zase reagují na specifické potřeby Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Dávid Valovič z Ateliéru keramiky a porcelánu ve své práci Na čom stojíš, zkoumá geologické proměny krajiny v rodném Hrádku na Slovensku. Výstupem je 3 metrový monument inspirovaný geologickými vrty.

Přínosem pro začínající grafiky by mohla být i práce Filipa Kopeckého z Ateliéru grafického designu a nových médií. Připravil příručku, ve které zužitkovává svoje setkání s praxí a zadavateli. Podařilo se mu v ní sjednotit elementární informace pro úspěšnou kariéru grafického designéra a spolupráci s klienty.

Jakub Bachorík z Ateliéru ilustrace a grafiky, který se v projektu NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie zabývá fenoménem konspiračních teorií a myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby byla všechna spiknutí pravdou.

Za připomenutí stojí práce Daniela Svitáka z Ateliéru architektury III, kterému se se pomocí výpočetního navrhování podařilo vyvinout prototypy redesignu kultovní židle Panton, společenských stolků a vertikální aplikované konstrukce sloupu.

Thanh Mai Tranová z Ateliéru filmové a televizní grafiky představuje animovaný dokument Mezi regály, kde zachycuje dospívání pěti mladých jedinců v prostředí večerky. Na aktuální dění reaguje také

Na krajinu, ve které žijeme, se soustředila Adéla Koubová z Ateliéru architektury IV. Zaměřila se na život v CHKO Český ráj a možnosti a limity výstavby v něm.

Více informací v příloze a na www.umprum.cz

Hala 13, Pražská tržnice, Bubenské nábř. 306/13, Praha – Holešovice

Otevřeno:
čtvrtek 17. 6. od 19 do 22 hodin,
pátek 18. 6. až pondělí 28. 6 od 10 do 18 hodin,
čtvrtek 24. 6. od 10 do 13 hodin a od 16 do 18 hodin.

Externí výstavy a doprovodný program
Darja Lukianenko – Ateliér fotografie I
How to make rockets disappear 
15. 6. – 20. 6. 2021, Studio Alta, Invalidovna, Sokolovská 136/24, Praha 8

Jakub Choma – Ateliér malby
Distant Hum
17. 6. – 16. 7. 2021, NOD, Dlouhá 33, Praha 1

Matěj Kos, Filip Kopecký, Karolína Matušková, Jan Drochytka – Ateliér fotografie I
Panská 896/8, Praha 1

Minami Nishinaga – Ateliér sochařství
Kapliczka Otaku: Kaplička je moje nabíječka i formička v životě!
28. 5. – 25. 6. 2021, Galerie SPZ, Pštrossova 8, Praha 1

Wai-Ting Loretta Lau – Ateliér intermediální konfrontace
16. 6. – 20. 6. 2021, NGO DEI, Letohradská 10, Praha 7

Masha Kovtun – Ateliér malby
The Beautiful Far Away
14. 6. – 19. 6. 2021, Berlinskej model, Pplk. Sochora 1387, Praha 7

 

Při návštěvě je nutné se řídit platnými hygienickými nařízeními proti šíření nákazy COVID-19.

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu