Design Cabinet CZ

18.09. 2020 - 20.09. 2020

Festival současného umění Nultá generace Jihlava

Festivaly a veletrhy

V Jihlavě proběhne 5. ročník festivalu současného výtvarného umění Nultá generace. Tradičně představí několik nadějných umělců současné scény a nabídne ve třech dnech výstavy, site specific instalace, diskuze a přednášky, workshopy, filmové projekce i hudbu.

Představí se mimo jiné tvorba čtyř nejosobitějších umělkyň Nulté generace. Ač každá z nich používá jiné prostředky k vytvoření kritického dialogu o našem vztahu k výtvarnému jazyku, k soudobým sociálně politickým procesům a v neposlední řadě k divákově reflexi vlastních hodnot a zkušeností, tak se díla navzájem prolínají v jejich strategickém zkoumání vztahů mezi skladbou obrazových a vyjadřovacích prvků.

Velkým lákadlem by pro návštěvníky měl být také zcela unikátní projekt virtuální výstavy stálé expozice kolekce děl Františka Kupky pražského Musea Kampa. Kupka je jedním z nejvýznamnějších představitelů světového umění 20. století a výstava mapuje jeho cestu k nefigurativnímu umění. Věrohodný trojrozměrný model výstavy nabídne divákům festivalu zážitek netradiční formou prostorově-vizuální instalace přímo v jihlavském Divadle otevřených dveří (DIOD). Technicky náročná instalace bude představena v testovacím provozu speciálně na pátém ročníku Nulté generace v Jihlavě. Na realizaci projektu organizátoři festivalu spolupracují s Nadací Jana a Medy Mládkových a Michalem Pustějovským, umělcem a programátorem, který je absolventem pražské Akademie výtvarných umění. V roce 2013 zde dokončil magisterské studium v Ateliéru nových médií I pod vedením Markuse Huemera a za svou diplomovou práci obdržel ocenění Connext Award. 
Atraktivní je i doprovodný festivalový program. Pozvání do diskuzního bloku přijali například Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní Galerie, Marek Pokorný, ředitel galerie Plato v Ostravě a kandidát na ředitele Národní Galerie, nebo Jan Smetana, ředitel Musea Kampa a Nadace Jana a Medy Mládkových. Diskutovat se bude nad tématy digitalizace umění a jeho zpřístupňování online, nebo financování umění a kultury v době krize. Ptát se budeme i na to, jakou pozici má digitální umění na českém trhu s uměním. Festival nabídne většinu programu také online, formou živých přenosů na sociálních sítích.  

 

Více o festivalu, jednotlivých blocích a doprovodném programu na:

www.nultagenerace.cz; https://www.facebook.com/events/603941870283132/

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu