Design Cabinet CZ

07.09. 2021 - 03.10. 2021

Festival Žižkovská spojka

Festivaly a veletrhy

Praha 3 ožívá - happeningy, performance, instalace a intervence do veřejného prostoru

Ledovec na Vítkově, lavičky pro Haška a Sauera, čajový dům, světelné instalace, nejrůznější představení, koncerty, happeningy i diskuse nabízí měsíční open air festival v městské krajině a veřejném prostoru Prahy 3 Žižkovská spojka. Autory děl, která jsou od dnešního dne do 3. října k vidění na území Dolního Žižkova jsou například Kurt Gebauer, Aleš Hnízdil, Timo, Martin Velíšek, Marek Šilpoch, Archwerk či studenti FA VUT Brno.

11. a 12. září 2021 se spojí Žižkovská spojka s festivalem Tanec Praha a společně pod názvem Žižkov v pohybu zvou na čtyři originální site-specific performance. 12. září také proběhne Festival nahých forem na Žižkovské spojce. Jednodenní happening za účasti Eugena Brikciuse, Karolíny Neprašové, Richarda Haška a Anatola Svahilce a Moniky Načevy připomene 20. září sté výročí vydání kultovního románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. 23. září pak program nabídne veřejnou debatu o budoucím rozvoji Žižkova. Na jeden večer 30. září rozezní Starý Vítkovský tunel Slavic Trio a jeho hosté.

Projekt Projekt Žižkovská spojka je primárně inspirován diplomovou prací Darie Sayapiny s názvem Žižkov Dead Ends a dvěma ročníky Landscape festivalu, které se odehrávaly v širší lokalitě předpolí vrchu Vítkov. Obecně pak navazuje nejen na kulturní tradice této městské části, ale také připravovanou revitalizaci vrchu Vítkov.

Mód architekti připravili v oblasti Tachovského náměstí instalaci na pomezí land artu nazvanou Vítkovský ledovec, která se snaží kontrastním způsobem upozornit na problémy a potenciál zamrzlého Tachovského náměstí. Navržené segmenty Vítkovského ledovce pomyslně sjíždějí z Vítkova a vytvářejí multifunkční pobytové plochy (lavičky, pódia), a chtějí poukázat na původní unikátní charakter svažitého náměstí otevřeného směrem k Vítkovu a upozornit na problémy, které je nezbytné při dalším rozvoji náměstí překonat. Jejich druhou upozorňuje na nevyužitý potenciál vnitrobloků a navrácení jejich původního charakteru živého místa setkávání místních obyvatel. Dvorek, jehož trvalou součástí jsou díla renomovaných českých sochařů a výtvarníků, jsme ještě více zpřístupnili díky dřevěné pobytové terase, která sjednocuje členitý terén a propojuje radniční dvorek s nově vzniklým Art-re-use centrem v Chlumově ulici.

V těsné blízkosti Pomníku Jaroslava Haška od Karla Nepraše budou umístěny dvě lavičky z dílny Natueronu pro Jaroslava Haška a Frantu Sauera, dva žižkovské bardy, kteří stáli u vzniku pražské bohémy. Na Kostnické náměstí bude instalována skulptura Klenba Zdeňka Hůly. Fragment koule složený z 13 dílů je podobenstvím vztahu k celku, vnitřní struktury a vnějšího tvaru, ženského a mužského principu, duality světa. Další dílo, Husův Vesuv, navrhl Kurt Gebauer v roce 2015 při příležitosti upálení mistra Jana Husa a doplní dvorní trakt kubistické Betlémské kaple, jedné z architektonických ikon Žižkova. Dílem Inkubátoru Krenovka je High Line Žižkov II, dřevěné schodiště ve veřejném prostoru mezi Karlínem (Karlínská kasárna, Florenc), Žižkovem (ulice Husitská, Seifertova) a vrchem Vítkovem (rekreační trasa cyklostezky). V místě, které má pro Žižkov podobný potenciál jako High Line pro New York, vytváří nové pěší propojení dosud oddělených částí města a upozorňuje na nevyužitý a opuštěný prostor v centrální oblasti města. Dalšími autory, kteří se budou na Žižkovské spojce podílet, jsou Jan Zdvořák, Jan Waldhauser, Petra Vlachynská, Prague Idiots, Aleš Novák, Jakub Fišer nebo již zmíněná Daria Sayapina.

 

Více informací v příloze, podrobné informace a kompletní program na: www.zizkovska-spojka.cz

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu