Design Cabinet CZ

03.07. 2024 - 19.07. 2024

Franz Kafka 1924-2024

Výstavy

Ve výstavní síni Nadace českého výtvarného umění Mánes se do 19. července 2024 představuje výstava plakátů studentek a studentů vysokých uměleckých škol ze zemí V4. Hlavním kurátorem výstavy je člen správní rady Nadace a profesor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni profesor Karel Míšek.

Život a tvorba Franze Kafky inspirovala studující vysokých uměleckých škol z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k tvorbě originálních plakátů. Na výstavě je svou tvorbou zastoupen bakalářský stupeň ateliéru Grafický design a vizuální komunikace. 

Výstava je jednou z největších akcí, kterými si připomínáme letošní sté výročí úmrtí Franze Kafky – klíčové osobnosti česko-německo-židovské literatury, která je nedílnou součástí kulturního kódu Prahy. Dílo Franze Kafky je stále aktuální a oslovuje čtenáře a inspiruje další umělce na celém světě.  Studující z Plzně, Košic, Zlína, Varšavy a Budapešti ukázali, že běsy, bizarnosti a úzkosti, které Kafka ve svém díle popisuje, jsou aktuální i nyní. Půl druhé stovky plakátů ukazuje, jak různými způsoby může být Kafka interpretován.

Výstava představuje také plastiku Terezy Čecháčkové z ateliéru Socha a prostor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Texty Franze Kafky doplňující výstavu jsou provedeny v autorských písmech Jakuba Konupky.

 

Zúčastněné školy

Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, CZ

Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Fakulta grafiky, PL

Metropolitní univerzita v Budapešti, HU

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací, CZ

Technická univerzita v Košicích, Fakulta umění, SK

Kurátoři výstavy:

Karel Míšek, Lech Majewski, Jakub Konupka, Pavel Noga, František Steker

 

Lenka Thomayer Opatrná

Foto

Jakub Konupka 

 

Výstavní síň Mánes - Masarykovo nábřeží 250, Praha 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu