Design Cabinet CZ

11.01. 2021 - 30.01. 2021

Masaryk Square AR/VR Exhibition a Záhadné pouto

Výstavy

V plzeňské Galerii Ladislava Sutnara je nainstalována do 30. ledna 2021 výstava nazvaná Masaryk Square AR/VR Exhibition, která využívá virtuální a rozšířenou realitu.

Výstava je prvním plodem spolupráce izraelské Fakulty designu  Holon Institute of Technology a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Počátek spolupráce se váže k třicátému výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Státem Izrael a Českou republikou.

Výstava představuje výstupy kurzu Design a vývoj pro prostředí virtuální reality. Projekt úspěšně propojuje české a izraelské studenty, kteří mohou profitovat z odbornosti obou fakult i z technického vybavení laboratoří a ateliérů. Vzniká tak příležitost vytvořit sdílený prostor pro projekty, které v sobě spojují technologii a vědu s designem.

S ohledem na leitmotiv naší spolupráce a náš progresivní zájem o nová média jsme se rozhodli zvýraznit a oživit ve virtuálním světě klíčové osobnosti a historické události, které jsou pojítkem mezi českou a izraelskou kulturou a společností. Naše společné výstavy a projekty se proto soustředí právě na významná témata našeho společného dědictví,“ popisuje kurátor Galerie Ladislava Sutnara Jan Van Woensel. Určitým katalyzátorem a místem setkávání nových vizuálních a virtuálních narativů se stal prostor skutečného Masarykova náměstí v Tel Avivu. Studenti Fakulty designu izraelského Holon Institute of Technology na základě svého výzkumu vytvořili virtuální prostředí, které diváka pohltí a aktivně zapojí. V malých týmech pod vedením Eitana Bartala a Alona Rubina zpracovali sedm jedinečných projektů, které se představí právě v rámci výstavy Masaryk Square AR/VR Exhibition.  

Vzhledem k současné epidemiologické situaci, která neumožňuje otevření Galerie Ladislava Sutnara pro veřejnost, je instalace výstavy koncipována tak, aby byla dobře viditelná z ulice.

Ve Smetanových sadech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje se do 28. ledna 2021 představuje na panelech druhá plzeňská výstava Záhadné pouto. Zachycuje výjimečný vztah mezi židovským a českým národem od dávných dob až po novodobou historii znovuobnovených diplomatických vztahů. Projekt je inspirován dlouholetým hlubokým přátelstvím mezi Českou republikou a Izraelem. Námět a texty výstavy sestavil její kurátor, hebraista a diplomat Robert Řehák ve spolupráci se specialistkou na Blízký východ Irenou Kalhousovou. Ilustrace a grafické zpracování vytvořili pod vedením Renáty Fučíkové studenti ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Grafická úprava a vizuál výstavy je dílem studenta navazujícího magisterského ateliéru Grafický design Jakuba Heyduka.

Na snímcích jsou panely výstavy Záhadné pouto.

Více informací je v přiložené tiskové zprávě.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu