Design Cabinet CZ

04.06. 2021 - 05.06. 2021

Na výstavě Mobilita - fascinace pohybem najdete funkční prototyp elektomotocyklu La Boheme

Výstavy

Na výstavě Mobilita - fascinace pohybem v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara, která prezentuje práce studentů ateliérů Průmyslový design a Design modelling se prezentuje pestrá škála děl. Výstava si klade za cíl vymanit se ze setrvačnosti ustálených archetypů a nahlíží na design z širších perspektiv.

Výstava nabízí návštěvníkovi pohled do budoucnosti designu dopravy.  Na výstavě převládají dopravní prostředky budoucnosti, ale také projekty s tématikou 3rd Age Design, v nichž se studenti snaží pomoci seniorům s problémy každodenního života. Hlavním lákadlem výstavy je bezpochyby elektrický motocykl La Boheme.

Tento pojízdný a plně funkční prototyp vznikl v magisterském navazujícím ateliéru designu jako vyústění předchozí online výuky. Studenti si kladli otázky, jak předejít dopravní zácpě ve městě. Jak motorku svobodně využívat, aniž bychom si ji museli koupit a servisovat. Či jak "převléci" design podle nálady jako tričko. Studenti se s pedagogy scházeli online. Konzultovali jednotlivé nápady, sdíleli skici, diskutovali a snažili se najít řešení, která by dokázali v omezených podmínkách realizovat. 

"Hledali jsme možnosti, jak originálně pojmout téma malého městského motocyklu. Jako podklad nám posloužilo starší, ale prověřené šasi, které nám poskytl Neil Smith z firmy DEVS.  Věnoval nám také velké baterie a my měli základní představu o tom, z jakých komponent bude motocykl složen. Výrobce má ambici nabídnout na trh zábavnou motorku, kterou si může uživatel jednoduše přetvořit ke svému obrazu. Má být levná a dostupná všem. Hlavním kritériem byl dlouhý dojezd, možnost individualizace a nízká cena. A samozřejmě množství odkládacích prostor," popisuje vedoucí ateliéru Jan Korabečný.

V ateliérové soutěži vyhrál návrh studenta prvního ročníku navazujícího studia Daniela Skotáka. Kapota motocyklu je tvořena látkou na překližkovém rámu -  motocykl je díky tomu možné snadno převléknout. "Na jedno nabití dojede motocykl 200 km, čímž by měl držet krok s hustou městskou dopravou," dodává majitel společnosti DEVS Neil Smith. 

 

Komentovanou prohlídku výstavy můžete najít na facebooku Galerie Ladislava Sutnara.

Foto Alex Dym                                                                                               

FB: @sutnarka.GLS

IG:  @sutnarka.lsg 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu