Design Cabinet CZ

29.05. 2021 - 30.05. 2021

Open House Brno

Festivaly a veletrhy

Organizátoři čtvrtého ročníku brněnského Open House Brno (OHB) připravili v současné nejisté době řadu inovativních forem, které umožní dodržení hygienických a epidemiologických předpisů. Cílem letošního ročníku je o víkendu 29. 5. – 30. 5. 2021 seznámit návštěvníky s geniem loci zajímavých známých i zapomenutých míst Brna.

V části festivalu se propojí slavné brněnské vily a stavby s objekty ve švýcarské Basileji, kde se Open House koná 24. dubna 2021, a kde také působil Miese van der Rohe. Historik architektury Carsten Krohn srovná Mieseho brněnskou vilu Tugendhat a Landhaus Lemke. V Brně proběhnou i terénní urbanistické edukační programy.

Jedním z letošních partnerů akce bude například Český hydrometeorologický ústav v Brně, který zajistí festivalovou předpověď pro všechny návštěvníky. Meteorologové představí nejen své pracoviště a historii, ale i současnost předpovídání počasí. A přiblíží i počasí v minulosti v kontextu konkrétních událostí a míst: například tornáda terem, kde OHB otevře Mendelovo muzeum, knihovnu a další prostory.

Další letošní partner festivalu CTP otevře své tři venkovní areály Spielberk, Vlněnu a areál Ponávku.

Generálním partnerem je TIC BRNO, který stál u zrodu festivalu a spoluorganizoval uplynulé ročníky. Open House Brno se tak řadí k dalším významným městským festivalům, u jejichž zrodu TIC BRNO stál.

Koncept Open House založila v roce 1992 v Londýně Victoria Thornton. Síť Open House Worldwide sdružuje téměř pět desítek členských měst na šesti kontinentech. V České republice Brno a Prahu.

Pořádané festivaly každoročně oslovují více než dva miliony lidí na všech kontinentech, jde tedy o největší celosvětovou architektonickou akci svého druhu na světě.

Brno je součástí této sítě od roku 2018. Již první ročník s 24 zapojenými budovami přilákal v dubnu 2018 přes osm tisíc návštěvníků. O rok později se zapojilo již 70 budov a objektů, které si prohlédlo na 20 tisíc návštěvníků.

Za čtyři roky se na organizaci podílelo na tři sta dobrovolníků. Právě na spolupráci dobrovolníků je festival celosvětově postaven.

Do uspořádání loňského třetího ročníku již vstoupila pandemie. Organizátoři této překážky využili jako příležitosti a uspořádali jako vůbec první ze všech členských měst online festival. Ze svých jarních zkušeností čerpal festival ještě na podzim, kdy nový říjnový termín narušila druhá koronavirová vlna. Online formou se Brno zapojilo i do listopadového celosvětového 48hodinového festivalu Open House Worldwide. Více informací v příloze a na www.openhousebrno.cz, facebook.com/openhousebrno

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu