Design Cabinet CZ

06.02. 2024 - 03.03. 2024

Renáta Fučíková – Na scénu!

Výstavy

Pražská Galerie Hollar otevřela výstavu Na scénu! přední české ilustrátorky akad. mal. Renáty Fučíkové. Představuje zde zejména tvorbu posledního desetiletí v oblasti knižní ilustrace, kresby a návrhů poštovních známek. Výstava potrvá do 3. 3. 2024.

Výstava Na scénu! se představuje  po pěti letech od výstavy Stories/Příběhy (2019) v pražské galerii Villa Pellé. Návštěvník Galerie Hollar se setká se světem dramatiků Shakespeara, Moliéra, Čechova a Goetha, se slavnými obyvateli Prahy od Franze Kafky přes Bohumila Hrabala po Václava Havla, nebo s Čechy, kteří uspěli v USA, například Madeleine Albrightovou, Milošem Formanem, Arnoštem Lustigem, Ivanem Lendlem či Martinou Navrátilovou.

Součástí expozice jsou též ukázky kreseb různými technikami a návrhy poštovních známek od roku 2004.

Jedna část výstavy představuje její knižní tetralogii (2016–2024) vydávanou nakladatelstvím Vyšehrad v rámci ediční řady Největší dramatici. Zde Renata Fučíková postupně převyprávěla hry Shakespeara, Molièra a Čechova tak, aby si je čtenáři mohli lépe zařadit do dobových souvislostí. Přitom použila soudobé prostředky včetně komiksu, přitažlivé pro děti i rodiče. Navíc nechybí velmi bohatý a čtivě podaný historický kontext. Autorka právě dokončuje svazek věnovaný dramatické tvorbě Goetha, který vyjde ve Vyšehradu letos na podzim.

Druhá část výstavy je zaměřena na její nejnovější bohatě ilustrovanou knihu Královny a poutníci (Albatros 2023), v níž se chopila zpracování našich nejstarších dějin pod heslem „Zapomeňte na Vyšehrad, zapomeňte na Bivoje!“ Slavnostní uvedení knihy proběhne v rámci výstavy v Galerii Hollar ve čtvrtek 15. února v 17 hodin za účasti hraběnky Eleonore Kinsky a soudce z knížecího rodu Jana Czernina. 

Třetí část výstavy cílí na ilustrace Renáty Fučíkové ke knize Radka Malého Franz Kafka: Člověk své a naší doby (Práh 2017), které získaly ocenění Grand Prix na Bienále ilustrací v Záhřebu. Dílo vyšlo též německy, anglicky a španělsky, chystá se řecké a korejské vydání. 

Autorské čtení Radka Malého z knih Franz Kafka: Člověk své i naší doby a Legendy a litanie (Host 2023, s ilustracemi Renáty Fučíkové) si mohou návštěvníci Galerie Hollar dopřát ve čtvrtek 29. února od 19 hodin. 

Výstava, jejímž jádrem je autorčina tvorba posledního desetiletí, představuje ilustrace založené na dvou odlišných technikách. První, zpracované na různě tónovaných podkladech akvarelovou a kvašovou malbou kombinovanou s tušemi, nabízejí mimořádné barevné kvality. Druhé, které vznikají odškrabováním černého laku z povrchu bílé desky, mají naopak silný grafický výraz, působivý v digitálně kolorovaných verzích i ve své původní podobě, sugestivně evokující ponurou kafkovskou atmosféru.

Dílo Renáty Fučíkové má silný vzdělávací, naučný potenciál. Autorka záměrně volí srozumitelnou formu, jasně čitelný výraz. Její výstava Na scénu! nabízí divákovi možnost záběru na celek i na detail: Proč anglická královna Alžběta I. skrývala jizvy pod nánosem jedovatého pudru? Jaká pandemie mořila Londýn v Shakespearově době? Jak se zrodila šlechta, a jak se vyvíjela její hierarchie? Jak se ve století Ludvíka IV. bavili prostí lidé? Jak bylo na duchu Řehoři Samsovi, když se „jednou ráno probudil z nepokojných snů“ a „shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz“? 

 

Akad. mal. Renáta Fučíková (1964) 

Autorka patří k nejdůležitějším postavám české ilustrace a autorské knihy pro děti a mládež po roce 1989. Začínala s kresbou a kvašem, v posledních letech se věnuje zejména technice rytí, respektive proškrabování. Spolupracuje s předními nakladatelskými domy v Česku (Albatros, Euromedia, Mladá fronta, Práh nebo Vyšehrad) i v zahraničí (například francouzský Gründ, německý Bertelsmann, jihokorejské OzBooks). Za své rozsáhlé dílo, které čítá přes čtyři desítky knižních publikací, posbírala řadu cen (jedenáctkrát Zlatá stuha za knihu pro děti a mládež, pětkrát mezinárodní ocenění White Raven, udělované Internationale Jugendbibliothek v Mnichově, první cena na Bienále ilustrací v Teheránu a Grand Prix Bienále ilustrací v Záhřebu), byla zapsána na Čestnou listinu IBBY, třikrát nominována na cenu Astrid Lindgren a třikrát na cenu Magnesia Litera.

Renáta Fučíková vystudovala ilustraci a užitou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (absolvovala v roce 1988). Celý svůj tvůrčí život je na volné noze; začínala jako ilustrátorka, později si k výtvarnému projevu přibrala slovo, což jí umožnilo realizovat se naplno ve formátu takzvané autorské knihy.

K prvním významným realizacím patří ilustrace Lewisových Letopisů

Narnie ze začátku devadesátých let. V jejich druhé polovině autorka vydala vlastní převyprávění biblických příběhů, k nimž se vrátila v Obrazech ze Starého zákona a Obrazech z Nového zákona.

V posledních dvou desetiletích ilustruje knihy současných spisovatelů (Václav Cílek: Krajiny domova, Radek Malý, Franz Kafka: Člověk své i naší doby) a pozornost upírá právě k autorským publikacím. Přibližuje osudy významných osobností (Ludmila, Václav a Boleslav, Karel IV., Hus a Chelčický, Komenský, Dvořák, Masaryk), slavné divadelní hry a dobové pozadí jejich vzniku (Shakespeare, Molière, Čechov, Goethe) a dějinné události spojené s prostorem domova, evropského kontinentu i zámoří (Praha v srdci, Historie Čechů v USA, Historie Evropy: Obrazové putování nebo Královny a poutníci: Příběhy prvního tisíciletí). Spolupracuje s Českou poštou a německou porcelánkou Rosenthal. Posledních osm let působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, kde vede ateliér Didaktická ilustrace.

 

Více informací v příloze a na www.renatafucikova.cz

 

Galerie Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1 

Otevřeno: Út–Ne od 10–12 h, 13–18 h. 

www. hollar.cz

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu