Design Cabinet CZ

11.10. 2011

Výsledky dvacátého ročníku Národní ceny za studentský design se blíží!

Novinky

Vyzýváme všechny příznivce designu ke zvýšené pozornosti! Sledujte s Design Cabinetem CZ závěrečné klání nominovaných udatníků českého designu, vše totiž spěje do velkolepého finále a od slavnostního předávání dvacáté Národní ceny nás dělí jediný měsíc. Aby jste věděli, kterému hrdinovi fandit, a pro kterého hlasovat v čtenářské ceně na webu Studentský design, připravili jsme pro Vás sérii medailonů o ctnostech a odvaze našich švarných designérů, o strastech, letos případně i slastech, které provázely jejich cestu k nominacím.

Národní cena za studentský design?
Je to prestižní soutěž mladých autorů z českých, moravských a slezských vysokých škol, univerzit a středních odborných a vyšších odborných škol se zaměřením na design. S jistotou můžeme tvrdit, že je jedinou ryze odbornou soutěží pro studenty u nás a v Evropě, nejistě, ale rádi tvrdíme, že i na světě. Také dvacátý ročník zaznamenal vysokou celorepulikovou účast, a tedy konkurenci nejkvalitnějších návrhů, které se v roce 2011 na českých školách urodily. Svěží návrhy budoucích profesionálních designérů představují odborné i široké laické veřejnosti pravděpodobně nejzajímavější a nejoriginálnější (no prostě nejstřelenější) část českého designu. Národní cena je projektem nadačního programu Design Cabinet CZ.

Jak to vypadá s dvacátým ročníkem?
V letošním roce bylo přihlášeno celkem 186 prací ze 23. středních a vyšších odborných škol, 12. univerzit a vysokých škol. Studenti soutěžili v oborech produktový design, grafický design, oděv, obuv a doplňky, šperk, nábytek, sklo, porcelán a keramika, svítidla, interiér a architektura, textil. Nejpočetněji zastoupenými byly letos obory oděv, obuv a doplňky, grafický design a produktový design. Ten ještě s nábytkem, interiérem a architekturou byly letos doménou vysokých škol, naopak grafický design a sklo přihlašovaly především střední a vyšší odborné školy.

Z množství nezvykle kvalitních návrhů bylo na Národní cenu za studentský design nominováno celkem 58 prací, což je například ve srovnání s loňským rokem o devatenáct více. Nejprve hodnotila středoškolské návrhy odborná porota, kterou jmenovala Asociace středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory. Vysokoškolské studenty pak hodnotila porota složená z pedagogů vysokých škol a univerzit.

12. září 2011 zasedala Národní porota složená z kurátorů muzeí a nejlepších českých profesionálních designérů a expertů na design. Vybrala práce, jimž připadne cena za Dobrý studentský design, Excelentní studentský design a zvolila tu jedinou nejlepší práci, které bude udělena Národní cena za design. A na té se letos shodli páni porotci a paní porotkyně téměř jednohlasně! Na základě modelů, prototypů, portfolií a plakátů hodnotili především originalitu, inovaci, technickou a technologickou vyspělost, soulad estetického, funkčního a ergonomického řešení, svou roli při tom hrály i etické, ekologické a sociální aspekty a samozřejmě také celková kvalita prezentace.

No a tak už tedy víte, že my něco víme. Ale my ještě nic nepovíme, a také nevíme vše. Zdaleka totiž není rozhodnuto o speciálních cenách a hlavně o ceně veřejnosti, která udělá některému budoucímu designérovi pochopitelně obzvlášť velkou radost - hlas veřejnosti bude všechny potenciální výrobce oceněných designů zajímat možná i více, než hlasy porotců.
Sledujte tedy medailonky nominovaných designérů na tomto webu, všechny nejčerstvější novinky najdete facebookových stránkách Design Cabinetu CZ a hlavně! Hlasujte na stránkách Studentský design! Který z udatníků dostane nakonec princeznu a půl království se dozvíte 11. 11. 2011 v klubovně 2.patro!

Co bude dál? Přeci Nový (z)boží!
Na rozdíl od předchozích let se představí vybrané nominované práce 10 dnů před vyhlášením výsledků v galerii v Superstore DBK v Praze. Samozřejmě bez toho, že bychom prozradili, kdo jaké ocenění získal. Napětí potrvá až do pátku 11.11.

Výstavu však čeká další mezinárodní putování a soudě dle předchozích zkušeností, nebude to žádný lowcost-výlet: Nový (z)boží! 2010 letělo letos v dubnu na Manhattan, pak do Bukurešti a Sofie. Předchozí ročníky zase sklidily ovace v Moskvě, Mnichově, Stockholmu, Rotterdamu nebo Vídni. Letos ale budete moci díky facebooku a novým stránkám cestovat společně s výstavou a sledovat, jak si vede český studentský design skoro v přímém přenosu.

 

Eva Grochová
Design Cabinet CZ

Medailony nominovaných prací můžete sledovat v rubrice ROZHOVORY.

http://www.designcabinet.cz
http://www.studentskydesign.cz
http://www.facebook.com/pages/Design-Cabinet-CZ/175923156620
http://www.facebook.com/Studensky.design

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu