Design Cabinet CZ

11.11. 2016 - 11.11. 2016

Výsledky Národní ceny za studentský design 2016

Soutěže

Tak je to tady! Národní cena za studentský design oslavila letos šestadvacáté výročí! Od roku 2012 je soutěž stala mezinárodní. Další změna nastala v roce 2014, kdy se rozdělila na dvě části – na obory patřící pod oblast vizuální komunikace a oblast produktového designu. Soutěží nezávisle na sobě v bienálovém rytmu. Letos se soutěžilo v široké škále vizuální komunikace.

Do letošního ročníku se přihlásilo 120 autorů z 10 univerzit (z toho 3 zahraničních) a 11 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Jejich práce hodnotily tři nezávislé poroty: vysokoškolská porota byla složena z pedagogů vysokých škol univerzit, středoškolská porota složená z pedagogů středních a vyšších odborných škol a mezinárodní porota byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních designérů ČR. Celkem hodnotilo studentské práce 27 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, grafických designérů, expertů a kurátorů designu. 

Poroty nominovaly v několikakolovém hodnocení k ocenění 51 prací.

Po zasedání mezinárodní poroty získala

 • jedna práce Národní cenu za studentský design 2016 * GRAND (Pavel Coufalík/VŠUP)
 • jedna Národní cenu za studentský design 2016 * JUNIOR (Judita Košťáková/VOŠG a SPŠG Praha),
 • pět ocenění Excelentní studentský design 2016 (Marek Fanta a Martin Roudenský/FUD UJEP, Lucia Mlynčeková/VŠVU Bratislava, Nikola Klímová/VŠUP, Lenka Štukhejlová/FUD UJEP a Josefína Karlíková /VOŠG a SPŠG Praha)
 • a sedm cenu Dobrý studentský design 2016 (Tereza Bartošová/ FUD UJEP, Michelle Cndenárová/FMK UTB, Pavel Mrňous/FMK UTB, Veronika Tilšerová/FUD UJEP, Matěj Brnický/VOŠG a SPŠG Praha, Klára Zerzánková/VOŠG Jihlava a Veronika R. Nováková/FMK UTB).
 • - Letos udělila poprvé porota vlastní Cenu mezinárodní poroty. Získala ji Josefína Karlíková/VOŠG a SPŠG Praha.

Poprvé v historii soutěže od roku 1991 získal Národní cenu za studentský design jeden autor podruhé! Pavel Coufalík uspěl v roce 2013 (tehdy ještě jako student FMK UTB) s knihou Zlín a letos s diplomovou prací Orientační systémy v československé socialistické architektuře na VŠUP v Praze. 

Vítěz Národní ceny za studentský design 2016 získává cenu Českých center (týdenní rezidenční pobyt v některé z evropských metropolí se sídlem Českých center), luxusní hodinky ELTON hodinářská, pobyt v Art Campu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni, knihu Materiology a voucher na vstup do knihovny materiálů Matério od firmy Happy Materials, s.r.o., výrobky firem Tescoma s.r.o., IKEA ČR, knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, a.s., roční předplatné časopisů Architekt+, Font a Brand & Stories.

Vítězka Národní ceny za studentský design 2016*JUNIOR obdrží pobyt v Art Campu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni, knihu Materiology a voucher na vstup do knihovny materiálů Matério od firmy Happy Materials, s.r.o., knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, a.s., výrobky firem Tescoma s.r.o., IKEA ČR a roční předplatné časopisů Font a Brand & Stories.

 

 

Zvláštní ceny

Zvláštní ceny udělují děkani vzdělávacích institucí, profesionální sdružení, studia a ateliéry, muzea a odborné časopisy.

 • Cenu Design Exit udělil práci Lenky Štukhejlové/FUD UJEP děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (30 000 Kč),
 • tři vybrané práce získávají Ceny děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (celkem ve výši 20 000 Kč) (Maxim Yanbekov/FDU LS ZČU, Anežka Bělohoubková/FDU LS ZČU, Lukáš Dobeš/SUŠ Ostrava).
 • Vítězná práce Pavla Coufalíka/VŠUP získala dále Cenu ředitelky Uměleckoprůmyslového musea (odkoupení vybraného exponátu do muzejních sbírek za přiměřenou cenu).
 • Středoškolská práce Violy Vackové/VOŠG a SPŠG Praha získala Cenu Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového musea (5000 Kč).
 • Zvláštní cenu udělila Veronice Hanzlíkové/FUD UJEP Asociace užité grafiky a grafického designu (ve výši 3 000 Kč)).
 • Nakladatelství Albatros Media, a.s. vybralo dvě knihy, kterým umožní jejich vydání (Tereza Bartošová /FUD UJEP; Lucie Bindíková/FMK UTB).  Mimo to odmění knihami ze své produkce vítěze národních cen a excelentních designů a dva vítěze cen veřejnosti (pro jednoho univerzitního a jednoho středoškolského vítěze) (Michaela Klihavcová/FUD UJEP, Štěpán Rubáš/SŠ obchodu, užitého umění a designu Plzeň). 
 • Další profesionální ocenění udělilo brněnské studio ATAK Design (stáž ve studiu a knihu Kobobook) autorské trojici Radce Bartošové, Marku Štimovi a Radku Timoftejovi/FUD UJEP.
 • Design Cabinet CZ pro svou cenu vybral knihu Jany Hylmarové/FDU LS ZČU (předmět ze soukromé sbírky designu).

Firmy IKEA ČR, s.r.o. a Tescoma s.r.o. ocení svými produkty vedle vítězů národní ceny také ty, kdo získali ocenění Excelentní studentský design 2016 a ocenění Dobrý studentský design 2016.

Žurnalisté udělují každý rok Cenu novinářů (získala ji Michelle Condenárová/FMK UTB).

Cenu veřejnosti získávají vysokoškolská a středoškolská práce s nejvyšším počtem hlasů v hlasování na webových stránkách www.studentskydesign.cz (Michaele Klihavcová/ FUD UJEP, Štěpán Rubáš/ SŠ obchodu, užitého umění a designu Plzeň).

Soutěž a výstava mohly proběhnout díky finanční podpoře firem Heineken ČR, Architecture Week s.r.o., Grund, a.s., Domu bytové kultury Praha a Jablotron Alarms a. s. a materiálové podpoře firem Česká centra, Elton hodinářská, a.s., ATAK Design, IKEA ČR, s.r.o., Albatros Media a.s., Tescoma s.r.o. a Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Grafický vizuální styl soutěže a katalogu vytvořila MgA. Lucie Kaslová. Logo soutěže od Milana Sodomy vyšlo ze zadání Vyšší odborné školy grafické v Praze.

Vyhlašovatel soutěže Design Cabinet CZ je nadační program Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Působí v něm především dobrovolníci z řad studentů designu.

Seznam oceněných studentů je v přiložené tabulce.

 

Design se nevzdává! To je letošní motto grafického vizuálu soutěže.

Obrazová dokumentace je k vidění na www.studentskydesign.cz

 

Lenka Žižková
 

Připojené soubory

Naši partneři:

 • Slovenské centrum dizajnu