Design Cabinet CZ

25.04. 2022

Akademický sochař Jindřich Marek

Historie a osobnosti

Jindřich Marek (nar. 24. 4. 1931) se dožívá 91 let. Pochází z Horní Čermné na Ústecko – Orlicku, kde žil se svými rodiči a osmi sourozenci. Po válce se učil malířem porcelánu ve Staré Roli a v letech 1949 až 1955 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl žákem profesorů Otto Eckerta a Stanislava Ulmana

Hned po skončení studií a základní vojenské služby nastoupil do duchcovské porcelánky a stal se tu kmenovým výtvarníkem. Výrazně ovlivnil období tzv. „Bruselu“. Po světové výstavě EXPO 58 se zúčastnil mezinárodní akademie v Ženevě a po roce pak Mezinárodní keramické výstavy v Moskvě a rovněž XII. trienále v Miláně.

Moderní pojetí tvorby ozdobného porcelánu vzal plně za své a spolu s Jaroslavem Ježkem a dalšími se stal spolutvůrcem tohoto trendu. Vytvářel nové tvary i dekory, podílel se na celé řadě výrobků stejně jako celých kolekcí, ať už šlo o vázy, dózy, dekorativní hodiny nebo další  předměty. Po úspěchu v Bruselu začal J. Marek navrhovat předměty mírně biomorfních či aerodynamických tvarů, zcela oproštěné od plastického dekoru. Byl jedním z průkopníků užívání solného podglazurního dekoru.

 

V roce 1962 zaujal Jindřich Marek na mezinárodní výstavě keramiky v Praze a poté začal každoročně vystavovat v Itálii ve Qualdo Tadino i Faenze, odkud si přivážel pravidelně řadu ocenění..

V práci vytvářel Jindřich Marek předměty z jemného porcelánu. Jinak  se však ve svém ateliéru zaměřoval na mnohem robustnější keramiku. „Zamiloval jsem si šamot. Pustil jsem se do exteriérové tvorby. Tedy hlavně zahradní keramiky, ta mne hodně lákala. Fontány. Však jsem jich také dost vytvořil,“ sděluje Jindřich Marek při setkání v Teplicích, kde žije.

Jindřich Marek zůstal duchcovské manufaktuře věrný celý svůj pracovní život, i když v roce 1981 přešel na poloviční úvazek. To, mimo jiné proto, aby se mohl dostatečně věnovat rovněž sochařině ve svém ateliéru v Hradišti.

 

Libuše Maxová

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu