Design Cabinet CZ

14.10. 2020

Alžběta Müllerová_Rozhovor k Národní ceně za studentský design 2020

rozhovory

Co tě nejlépe vystihuje jako osobnost?
AM Hm. Těžká otázka hned na začátek. :D Tak nejvíc jsem asi zvědavá nebo zvídavá. Odjakživa jsem chtěla dělat všechno, chodila jsem snad na všechny existující dětské kroužky (kromě většiny sportů). U něčeho jsem zůstala jen rok, u něčeho déle, občas jsem se chtěla něco naučit, a když jsem to uměla, tak jsem se přesunula k něčemu dalšímu. Myslím, že to mi zůstalo doteď. Ráda zkouším nové věci a překonávám výzvy. Když něco dělám, chci předvést, že to umím, nespokojím se s mizerným výsledkem, a když to dokončím, jdu dělat něco jiného.

Jak se tvůj život proměnil, když do něj vstoupil grafický design?
AM Těžko říct, jelikož se mi do života tak nějak vplížil. Chtěla jsem se mu věnovat už na střední a také animaci, ale mojí smůlou byly moc dobré známky na nižším gymplu a
"potenciál", který ve mně někteří lidé viděli, a proto mi rozmluvili střední soukromou školu. Ale už tehdy jsem dělala všechny možné školní plakáty, fotomontáže z fotek ze zimní dovolené, modelovala z nudy v blenderu. Když jsem se opravdu rozhodla si za grafikou jít, rozhodně to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v životě. Po dvou letech na vysoké škole chemicko-technologické jsem najednou mohla tvořit a realizovat se. Bylo to jako roztáhnout křídla a skočit s očekáváním z útesu. Naštěstí mě proud vzduchu zachytil a od té doby letím.

Do soutěže jsi přihlásila vizuální identitu hudebního alba a k němu příslušné
propagační materiály. Odkud jsi čerpala inspiraci?

AM Nejvíc z hudby, pro kterou jsem tvořila. Měla jsem to štěstí, že jsem mohla tvořit pro svého kamaráda a skvělého hudebníka, který se mnou studoval grafiku. Alexova tvorba, jak zvuková tak vizuální, je úžasná a inspirativní až až. Projížděla jsem samozřejmě spoustu referencí a hledala inspiraci na behance nebo pinterestu, ale většinou jsem spíš jen potřebovala uzemnit nápady, které vzešly z hudby, a hledala jsem nějakou cestu, kterou bych je zvládla realizovat.

Co bylo podle tebe nejtěžší při práci?
AM Dala jsem si za cíl jednotlivé tři klipy nějak provázat. Zvolila jsem si nakonec příběhovou linii, klipy mají jasné pořadí Liquid Silver - Dawn Mists - Take Away. Jenže když je tvorba abstraktní, ale zároveň má vyprávět příběh, to je dost velké sousto. Takže nejtěžší bylo zformovat klipy tak, aby spolu souvisely. Příště bych to udělala jinak.

Často vídáme nové a nové grafické podoby hudebních alb. Jak by podle tebe měly
vypadat, aby obstály na trhu a zaujaly potencionálního zákazníka?

AM Ač jsem grafik, myslím si, že hudba by měla zaujmout hudbou. Rozhodně tím nechci říct, že obalový design je zbytečný, ale pokud se mi nelíbí hudba, nekoupím si album ani pro ten nejpůsobivější design. Přebal by ale každopádně měl odrážet styl a jedinečnost hudby, kterou prezentuje. Měl by z ní vycházet a podtrhovat ji. Vizuální a hudební tvorba se dovede moc dobře doplňovat. Jedna druhé přidává další rozměr, je to jako když sčítáte amplitudy. Pokud se ale netrefíme stylem, mohou se vynulovat.

Co ti zapojení do soutěže a zpracování projektu přineslo? Získala jsi nové dovednosti?
AM Zapojení do soutěže pro mě byl jen milý bonus. Práci jsem dělala jako absolventskou ve škole a k tomu, abych ji dotáhla až do konce, jsem se musela něco nového naučit. Nejvíc nové pro mě bylo uvažování v čase. Grafika je většinou statická. Hudební videoklip, ale vyžadoval nějaký scénář a ten musel mít dynamiku, úvod, vrchol, závěr. To pro mě bylo nejtěžší, protože mě to nikdy nikdo neučil. Pak mě samozřejmě čekalo spoustu nových dovedností přímo z prostředí animace.

Na jaké práci zrovna teď pracuješ a co plánuješ do budoucna?
AM Zrovna jsem nastoupila do práce na plný úvazek v reklamce, takže mým momentálním cílem je dělat svou práci kvalitně a naučit se v prostředí reklamky co nejvíc z marketingu a komunikace s klientem, naučit se stanovit si cenu. Až se to naučím, tak se přesunu k další výzvě. Kdyby mi ale zbyl nějaký volný čas, mám v hlavě pár animačních nápadů a spoustu kurzů a animačních technik, které si chci vyzkoušet a naučit se je. Na wishlistu mám třeba
"Motion Practice s Benem Marriottem".

Děkuji za rozhovor.
Andrea Vaňourková

Odkazy na videa:

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu