Design Cabinet CZ

16.12. 2021

Benešovské muzeum designu už do adventních večerů nezáří

Design v souvislostech

Světlo je nejen symbolem poznání, ale také příznakem atraktivnosti a komunikativnosti. Benešovské muzeum umění a designu, které se do roku 2016 intenzívně snažilo působit na veřejnost svou otevřeností a přitažlivostí, zářilo do zimních podvečerů osvětlenými sochami na římse, lucernami na balkóně, chodníkovými svítidly v dlažbě i rozzářenými přízemními okny s prezentací aktuálního nebo historického designu. Ve vánočním období k tomu přibývala šternberská hvězda shodně se nacházející jak v městském znaku, tak v grafickém symbolu muzea, vytvořeném Studiem Najbrt. A v oknech designové vánoční svícny naznačující veřejnosti, že vedle lidového kýče existují i vkusná řešení.

Po násilné politické likvidaci původní kvalitní činnosti muzea v roce 2017 už jeho budova takovou otevřeností navenek nepůsobí. Je to cítit zejména v současné době plné večerních světel všeho druhu.

Nešlo o technickou formalitu, i dalšími podobnými veřejnými aktivitami benešovské muzeum umění a designu stvrzovalo své funkční propojení s městem i jeho radnicí. Před lety zpočátku iniciovalo vánoční osvětlení ulic i budovy městského úřadu, podnítilo vánoční akce na náměstí a nechalo zhotovit místními umělci postupně několik betlémů. Na samotné fasádě muzea se u příležitosti jednotlivých svátků od Mikuláše až po Tři krále objevovaly velké reprodukce uměleckých děl vztahujících se k jejich smyslu. Vše pak doplnily různé typy hudby od gregoriánského chorálu přes hudbu baroka nabízenou místními pěveckými sbory až po lidové koledy, které si zpívali sami návštěvníci muzea na tradičním sousedském setkání v období mezi Božím hodem a Novým rokem.

 

Jiří Hálek

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu