Design Cabinet CZ

11.11. 2018

Biennale Interieur 2018 v Kortrijku očima studentky designu

Designéři na cestách

Interieur 2018 City Festival

Jana Brandtlová, studentka designu interiéru FUD UJEP
 

Není tomu tak dávno, co proběhlo Biennale interiéru v belgickém Kortrijku. Právě letos se nám na tuto velmi významnou akci poštěstilo vyrazit s ateliérem Design interiéru FUD UJEP. Hlavní centrum Biennale proběhlo na výstavišti XPO ZUID nedaleko centra. Ovšem pokud očekáváte od tohoto článku přiblížení a zhodnocení vystavených objektů a interiérových prvků, tak Vás budu muset bohužel zklamat. Zaměřím se na studentský design, který byl pro mě jako pro studentku v Kortrijku velkým přínosem.
Nemůžu nechat bez povšimnutí fakt, že organizace celého veletrhu byla dotažena do nejmenšího detailu. Přes to, že studentské práce byly vystaveny v nemocnici St Maarten v centru Kortrijku, byl zajištěna speciální bezplatná doprava od budovy XPO až do centra k nemocnici a zpět.
V nemocnici jsem měla z počátku nemalé problémy s orientací, a často jsem odbočila do prázdného pokoje nebo slepé uličky, ale nakonec jsem došla k závěru, že prostředí perfektně funguje pro prezentované práce. Studentské práce byly proloženy pracemi některých belgických studií. Například studio Achoo, Sment nebo Livable. Nespočet děl bylo právě spojeno právě s tématem nemocnice. Do jedné z prvních instalací byly zapojeni i návštěvníci výstavy. Probíhala zde soutěž, kde byla možnost se kreativně zapojit a vyhrát zajímavé ceny. K dispozici byly plexisklové tabulky různých barev a akrylové fixy. Téma bylo zcela volné. Pokud jste uživatelem Instagramu můžete si veškeré výtvory prohlédnout pod hastagy #kewlox (studio, které soutěž umožnilo) a #interieur2018.
Výstava nabízela velmi široký průřez prací. Od čistě grafických děl přes šperk, nábytek, konceptuální umění, až po ukázky navrhování her a práci ve 3D programech. Konkrétně u posledně zmíněného je překvapující, že zde existuje samostatný obor věnující se této tématice. Vystavovali zde studenti z několika institucí z celé Belgie a severní Francie.
Hodně prací bylo spojeno s grafickým designem, přesto měly silnou vazbu ať už na prostředí nemocnice, nebo byly propojeny s interiérovým designem. Za zmínku určitě stojí například kolekce skříněk, které mohou být použity jak v nemocnici, tak v běžném interiéru, obohacené o různé kresbičky. Nevím, zda pozitivní, ale dojem na mě udělalo grafické zpracování katalogu židlí, který připomínal děsivý výjev z komiksu. Velký prostor dostala také konceptuální díla na pomezí designu interiéru či nábytku. Tísnivou atmosféra navozovala instalace přibližně stovky zavěšených kapaček naplněných barevnou tekutinou. Nadšená jsem byla z toho, jak důsledně se zde pracuje s celou místností, kde se práce vystavuje. Například celé nemocniční pokoje natřené včetně podlahy až po strop tyrkysově, aby dílo správně vyniklo. V tomto případě se jednalo o soubor předmětů evokující nemocniční prostředí, které byly využity jako prvky do interiéru. Například zvláštní “němý sluha” pro květiny. Někteří studenti řešili již existující prvky v interiéru nemocnice a navrhli variabilní látkové předěly mezi lůžky. Bez námahy se s nimi dalo manipulovat, a dokonce držely svůj tvar v oblouku. V poslední části celé výstavy se nacházely jak práce studií, tak klauzurní práce studentů. Práce ukazovaly především velkou řemeslnou zdatnost studentů. Například židle, která měla dokonce i podsedák vyrobený ze dřeva, který dokonale splynul s designem židle.
Nepřekvapila mě velmi vysoká úroveň prezentovaných objektů, jako zjištění, že i tady, přes to, jak dokonale vše působilo, některé modely studentů (domů, nebo různé prototypy) ukazovaly i malé chybky, a přesto byly vystaveny. Uvědomila jsem si, že jsme přeci jen stále všichni studenti, a právě z těchto chyb se učíme, posouváme dál. A proto pokud jste Bienále v Kortrijku nenavštívili letos, rozhodně doporučuji učinit tak v roce 2020. A samozřejmě doporučuji navštívit i hlavní budovu výstaviště Xpo. Dostane se Vám zde neuvěřitelné množství inspirace, srovnání (nejen studentům uměleckých škol), ale hlavně kvalitního designu.     
  
 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu