Design Cabinet CZ

18.04. 2016

Čeští studenti prezentovali v italském Turíně své návrhy přebalovacích pultů pro Fiat 500X

Projekty

Důmyslní pomocníci v péči o malé děti jsou tím, co nejen ženy ve vybavení osobních automobilů postrádají. Z Projektu X, v němž veřejnost v minulém roce zasílala nápady na doplňky do nového Fiatu 500X, vyplynulo, že k nejžádanějším inovacím patří přebalovací pult pro miminka umístěný v interiéru vozu. Na úspěšný Projekt X neméně úspěšně navázal Projekt XChange, v jehož rámci studenti Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci se značkou Fiat hledali ideální řešení pro přebalování malých dětí v autě. Společným cílem bylo vyřešit problém mnoha rodičů, a zaplnit tak mezeru na trhu.

Pět týmů studentů pod vedením svého vedoucího ateliéru  MgA. Jana Čapka, hledalo více jak půl roku od iniciace značky Fiat ideální, bezpečné řešení pro přebalování miminek v autě, konkrétně ve stylovém Fiatu 500X. Tento doplněk neměl mít pouze pěkný, elegantní design, ale měl být rovněž praktický, funkční a nápomocný, přesně v duchu 500X – krása spojená s podstatou.

Ústečtí studenti se s touto výzvou poprali se ctí, samotnému tvůrčímu procesu předcházely rešerše včetně rozhovorů s mnoha rodiči i řidiči. Nakonec přišli s pěti různými návrhy přebalovacích pultů pro miminka zhotovených stylovému modelu Fiat 500X přesně na míru. Studenti se zaměřili především na moderní jednoduchý design, který koresponduje s interiérem vozu a tvoří s ním jeden celek. Funkčnost svých návrhů prověřovali zhotovením tvarových a proporčních modelů a jejich instalací přímo ve Fiatu 500X.

Vyvrcholením tohoto unikátního projektu značky Fiat byla prezentace návrhů stylového a účelného doplňku pro Fiat 500X profesionálním designérům z CentroStile Fiat a zástupcům značek Fiat a Mopar® přímo v evropské centrále v Turínké  v turíneda, že jsem mohla být u tohonosný a ocenujeme ě.

Výsledky svého snažení s úspěchem prezentovali odborníkům přímo studenti, kteří se do projektu zapojili. Jednalo se o pět odlišných řešení: výklopný pult umístěný na zadní části předních sedaček, skládací pult, který se upevní mezi opěradlo a sedací část sedadla, pult z paměťové pěny inspirovaný relaxačním polštářem a výklopný pult využívající prostřední sedačku v zadní části auta.

Součástí reportáže z cesty do Turína je i rozsáhlá fotogalerie a videoreportáž, která bude uveřejněna na stránkách www.projektxchange.cz.

Více informací v příloze.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu