Design Cabinet CZ

23.01. 2010

Design pro zlatý věk / Krční páteř u seniorů a rizika interiérů

Projekty

Opotřebení (degenerace) páteře stoupá s věkem a u seniorů s ohledem na rizika interiérů ohrožuje hlavně krční páteř. Opatření proti těmto rizikům v interiérech: boj proti architektonickým překážkám, proti vysokému uložení zásuvek a skříní, boj proti činnostem v záklonu hlavy se zdviženými horními končetinami, trasování (osvětlení) nočních pohybů seniorů, madla a protiskluzová opatření.

Krční páteř má v osovém tělním orgánu jednu zvláštnost a sice, že jejími kostěnnými příčnými výběžky prochází v páru vertebrální tepna, která zásobuje spodinu mozkovou. Při opotřebení páteře rostoucím věkem se kompenzuje přetížení jejích sloupců kostěnými výrůstky, které výstupní otvory nervů a otvory cévní zužují. Při záklonu jsou obě vertebrální tepny stlačeny, dochází k nedokrevnosti mozku, krátké závrati, bezvědomí a pádu s rizikem zlomenin a dalších úrazů. Tento jev byl popsán u japonských turistů fotografujících gotické památky na zájezdech do Evropy a byl nazván holandským lékařem De Kleinem „syndromem prohlížení katedrál“. Můžeme tyto stavy vidět i při sledování letadel na obloze, při úklidech oken, závěsů a záclon. Bohužel následné pády a úrazy seniorů mají při jejich křehkém zdraví často smrtelné následky.

Dalším problémem u krční páteře je pád na vlhké nebo kluzké podlaze (koupelny), kdy dojde k prudkému záklonu hlavy s nárazem na obličej a změněná seniorská páteř svými výrůstky jako nůžkami protne míchu a zraněný okamžitě trvale ochrne na horních i dolních končetinách. Přitom při vyšetření zobrazovacími prostředky se nenalezne žádné poranění kostních a kloubních struktur páteře. Toto poranění svými komplikacemi (proleženinami, infekcemi, psychickou depresí) vede k vysoké úmrtnosti seniorů.

Při dlouhodobém přetěžování krční páteře (sezení u počítače, administrativa, práce zubních lékařů, montáže apod.) dochází k opotřebení obratlů, plotének a drobných kloubečků, výrůstky kostní zúží páteřní kanál a stísní cévní výživu a cirkulaci mozkomíšního moku a ohrozí funkci míchy a jejích kořenů. Senioři mají pocit neobratnosti rukou, bolesti ramen a šíje, slabost dolních končetin a zakopávání při chůzi až do konečné fáze ochrnutí. Neurofyziologickým a nervovým vyšetřením za pomoci moderních zobrazovacích metod jako je počítačová tomografie (CT) či magnetická rezonance (MRI) se dá nemoc objektivizovat. Její tíže se hodnotí podle škály Japonské ortopedické asociace a léčení spočívá v operačním rozšíření krčního míšního kanálu.

Prevence v interiérech

Pro nábytkáře, architekty a designéry vyplývá z uvedeného praktické poučení:

  • Zamezit od středního věku po seniorský věk pracovním a sebeobslužným činnostem lidí se záklonem hlavy a se zdviženými horními končetinami (úklid oken, záclon a závěsů, ukládání věcí do vysoko uložených úložných prostor nábytku), tedy vhodné vybavení interiérů.
  • Upravit proti pádům interiéry odstraněním hladkých podlah, prahů, volně uložených koberečků, vybavit riziková místa madly, zvýšit sedací plochy na WC a na odpočivném nábytku, technickými úpravami usnadnit vstávání seniorů z lehu a sedu.
  • Vzhledem k častým problémům seniorů s nespavostí a vyprazdňováním a s nočními procházkami po bytě je vhodné energii šetřící světelné trasování jejich pohybu v nočních hodinách, aby nedošlo k pádům a úrazům. Trasování lze ve dne upravit barevným označením podlah a stěn.
  • Při konstrukcích nábytků, topení, spotřebičů se bránit ostrým hranám jako prevenci poranění.
  • Úklidové práce se zmíněnými riziky ponechat profesionálům nebo pomocníků z rodiny.

Domnívám se, že tyto podněty mohou pomoci v péči o stárnoucí populaci, která v demografickém stromu obyvatelstva stále roste (nyní průměrný věk lidí v ČR činí 78 let u žen, 76 let u mužů).

doc. MUDr. Ivan Müller, CSc.
Ortopedická klinika FN v Brně

Foto: archiv autora
Převzato z časopisu Stolařský magazín 12/2009
www.stolmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu