Design Cabinet CZ

01.01. 2007

Feeling of Hi-Macs

Projekty

Historie

Možná si někteří novináři nebo designéři vzpomenou na rok 1999, kdy se začal kolem ing. arch. Tomáše Valenta a PhDr. Lenky Žižkové rodit tým zabývající se novými technologiemi a aplikacemi polymetylmetakrylátových materiálů. Výsledky prvních experimentů se objevily na 1. ročníku Salonu zahraničního designu na výstavě New Design v roce 1999 pořádaném na pražském Výstavišti. V následujících létech pokračovaly na přehlídkách českého a zahraničního designu ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v rámci komplexu výstav art & interior. To už se k experimentům připojila i ing. Lucie Havlová s akryláty Perspex a Lucite, a tím se zrodil základ pro to, aby se realizovaly projekty, jaké ve světě neměly obdoby. Bohužel se potvrdilo rčení, že „doma není nikdo prorokem“. Zatímco český tisk si ještě význam těchto projektů neuvědomoval, světové mediální mocnosti je ocenit dokázaly. Část z nich se totiž díky soukromé společnosti AC EXPO představila dvakrát na Salone Satellite v Miláně.To, že jsme figurovali na titulních stranách významných evropských časopisů a novin a objevovali se v hlavních vysílacích časech zahraničních televizí domácí média nezaznamenala.

V roce 2005 se u nás zrodil další experimentální projekt, hledající tentokrát nové uplatnění materiálu LG Hi-Macs. U jeho zrodu opět stáli ing. arch. Tomáš Valent (ředitel Polytrade CE) a PhDr. Lenka Žižková (tehdy Design centrum ČR, dnes Design Cabinet CZ), kteří společně s Albertem di Stefano, (autor projekt Futura, Studios Carlin a majitel firmy Imarmitaliani) vyhlásili výběrový projekt „Feeling of HI-MACS“.

Projekt Feeling of Hi-Macs

Cílem projektu bylo navrhnout a vyrobit vybrané produkty z materiálu Hi-Macs, a ověřit tak jeho možnosti a vlastnosti v oblasti tvorby a výroby interiérových předmětů.

Do prvního ročníku projektu bylo osloveno sedm mladých nadějných designérů (šest designérů z ČR, jedna designérka ze SR). Jejich úkolem bylo navrhnout umyvadla a zařizovací prvky do koupelny. Účastníky projektu byli MgA. Daniel Fišer (ČR), MgA. Jan Čapek (ČR), MgA. Jan Čtvrtník (ČR), Bc. Lucia Karpitová (SR) a tehdy ještě studenti Kryštof Nosál (ČR), Zdeněk Pudil (ČR) a Jaroslav Větvička (ČR).

Během projektu získali tři účastníci projektu (Danil Fišer, Jan Čapek, Jan Čtvrtník) zahraniční stáže a možnost pracovat ve významných zahraničních ateliérech. V projektu tak pokračovali zbývající čtyři mladí adepti designu.

Projekt započal v roce 2005, během roku 2006 se hledaly konečné podoby umyvadel, které byly vyrobeny České republice českou firmou Polytrade CE. V lednu 2007 se představily na celoevropském zasedání LG Chem Europe v Praze. Projekt byl natolik úspěšný a líbil se, že se měl o rok později odehrát i na mezinárodní úrovni mezi vybranými evropskými designérskými školami. K projektu se připojila firma Hansgrohe CS, s.r.o., z jejíž nabídky si studenti vybírali vodovodní baterie, fittingy a koupelnové doplňky.

Mezinárodní prezentace projektu

Evropské zastoupení společnosti LG v Evropě LG Chem Europe umožnila, aby se projekt představil během roku 2007 nejen dvakrát v Praze a jednou v Bratislavě, ale i na světových veletrzích v Paříži, Bruselu, Valencii, Barceloně, Düsseldorfu, Soulu a Budapešti. Jeho obchodní úspěšnost a mediální ohlasy ve světovém tisku přivedly LG Chem Europe k vypsání mezinárodního projektu. Umyvadly Jaroslava Větvičky a Zdenka Pudila se například chlubí showroomy v Toulouse, TOPfa – velké interiérové centrum v Budapešti a centrála LG v Koreji.

Jména mladých českých a slovenských tvůrců – tehdy ještě studentů designu – se tak navíc postavila vedle jmen světových designérských star. Firma LG zařadila totiž jejich práce v exkluzivních katalozích vedle jmen takových osobností jako je Zaha Hadid, Ron Arad, Marc Newson, Christian Liarge, Davide Chipperfield či ateliérů jako je Ippolito Fleitz Group, H3 Innerarchitektur, Denovo Design, Us Together, 3deluxe. O projektu psal i zahraniční tisk (např. Icon, Maison, Elle, Décor Bains, Cuisign Aquadeco, The Designer, AMC, Univers Cuisine, Bains&Rangement).

Petra Miškejová

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu