Design Cabinet CZ

30.04. 2020

Georgia Louise Harris Brown

Historie a osobnosti

     Obvykle upozorňujeme na architekty a designéry, kteří zásadně ovlivnili vývoj těchto oborů. Po jejich boku však často stály ženy, které svojí prací výrazně přispěly k rozvoji architektury a designu a jejich projekty získaly velké uznání a ocenění. Především se ale zasloužily o budoucí profesní rovnoprávnost. Připomeňme si jejich význam, úsilí a odkazy, které stále rezonují i v současnosti.

     George Brown (*1918-1999†) byla afro-americká architektka žijící v Chicagu a Brazílii, kde vytvořila řadu působivých průmyslových budov. Při studiích na Armor Institute of Technology se seznámila s Miesem van der Rohe. Od roku 1945 pracovala v kanceláři architekta a stavebního inženýra Kennetha Roderika O'Neala. Oba měli hodně společného. Podporovali hnutí za občanská práva a bojovali proti soudobému rasismu vedenému proti černošské komunitě. Později se přesunula do Illinois a navrhovala přístavby průmyslových továren, rezidence a kancelářské budovy.

     V 50. letech se rozšířil mýtus o Brazílii jako o demokratické zemi bez rasistických předsudků. George Brown se proto do Brazílie přestěhovala a následně zde rozvíjela svůj potenciál. Až poté, co se stala členkou Engineers and Architects Regional Council mohla otevřít vlastní kancelář. Potvrzení jejího diplomu a vydání pracovní licence trvalo několik let. Do té doby spolupracovala s řadou architektonických společností a získala zkušenosti především v oblasti navrhování průmyslových objektů. Po získání licence se zaměřila na soukromé investory a developery, kteří plánovali nové obytné čtvrtě. Ve svých finálních projektech rezidencí se zaměřovala i na interiérový design, ve kterém byla především na detailech nábytku znát její pozornost k lidskému pohodlí a potřebám designu v domácnosti. V návrzích nábytku se také objevily formy brazilského kolonialismu, které byly v 70. letech velmi populární. Založila firmu Brown Bottene Construtora Ltda a Gryphus Arquitetura Ltda, která působila v Brazílii až do 90. let, kdy se Brown musela vrátit do USA kvůli nemoci, a kde také v roce 1999 zemřela. Nikdy se nepovažovala za průkopnickou ženskou architektku černošského původu, ale jednoduše za architektku.

Andrea Vaňourková

Zdroj: https://pioneeringwomen.bwaf.org/georgia-louise-harris-brown/

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu