Design Cabinet CZ

22.03. 2020

Jean Bodman Fletcher: Významné ženy v historii designu a architektury

Historie a osobnosti

     Obvykle upozorňujeme na architekty a designéry, kteří zásadně ovlivnili vývoj těchto oborů. Po jejich boku však často stály ženy, které svojí prací výrazně přispěly k rozvoji architektury a designu a jejich projekty získaly velké uznání a ocenění. Především se ale zasloužili o budoucí profesní rovnoprávnost. Připomeňme si jejich význam, úsilí a odkazy, které stále rezonují i v současnosti.

     Jean Fletcher (*1915 – 1965†) patřila mezi sedm zakládajích členů The Architects Collaborative (TAC) společně s Walterem Gropiusem v Cambridge v Massachusetts. Walter Gropius byl zakladatelem a prvním ředitelem významné německé školy designu a architektury Bauhaus, který před nacisty utekl přes Velkou Británii do USA. Jean Fletcher vystudovala Cambridge School of Architecture a Landscape Architecture for Women, která jako jediná americká škola nabízela postgraduální studium architektury a krajinářské architektury na jedné fakultě výhradně ženám. V roce 1942 ji přijali také na Harvard Graduate School of Design. Již při studiích pracovala pro Federal Public Housing Authority, kde se zabývala otázkami regionálního plánování. Celá skupina mladých architektů pod dohledem Waltera Gropia včetně Jean Fletcherové se snažila řešit naléhavé v americké poválečné společnosti sociální a enviromentální obavy. Ještě na Harwardu se seznámmila se svým budoucím manželem Normanem C. Fletcherem. Společně vytvořili mnoho projektů. Od roku 1944 pracovala pro původem finského architekta Eera Saarinena ve Washingtonu DC. Prostředí architektonická kanceláře TAC spíše připomínalo atmosféru ateliéru než klasické firemní kanceláře. Všichni partneři si byli rovnocenni, mohli se navzájem kritizovat a oceňovali mezi sebou individuální přístup jednotlivce. Vzájemnou spolupráci uplatnili již ve svých domovech na Six Moon Hill v Lexingtonu v Massachusetts

     V roce 1947 Jean Fletcherová a Sarah Harknessová napsaly článek, který se stal manifestem pro navrhování domácností tak, aby co nejvíce vyhovovaly měnícím se potřebám poválečné společnosti. Obsahoval návody, jak má vypadat bydlení pro mladý pár, pro větší rodinu nebo jaké jsou v domácnosti hlavní priority žen. Každá rodina si však mohla navrhnout bydlení podle vlastních potřeb. Pro domy byly typické společné prostory, bázen a podobný architektonický jazyk. Experimenty TAC v plánování kolektivního bydlení pokračovaly v rezidenční výstavbě Five Fields v Lexingtonu (1952). Jean Fletcherová se však nepodílela jen na projektech obytných domů, ale společně s Johnem Harknessem navrhla například lékařské centrum pro děti v Bostonu. Podílela s také na projektu knihovny Putterham Branch Library v Brookline v Massachusetts a dalších architektonických návrzích škol, univerzit a kancelářských budov. Pomohla založit jednu z neúspěšnějších poválečných amerikých architektonických kanceláří.

Andrea Vaňourková
Zdroj a foto: internet (https://pioneeringwomen.bwaf.org/jean-bodman-fletcher/)

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu