Design Cabinet CZ

13.11. 2019

Jiří Maxmilián Blšták_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2019

rozhovory

Jak bys sám sebe charakterizoval? 

JMB Patřím mezi pragmatiky a praktiky. Rád zkouším nové věci a nemám rád stereotyp.

Co pro tebe znamená umění a design? 

JMB Na tuto otázku si dovolím půjčit motto Ronyho Plesla. Design se musí líbit, ale umění vám musí rvát vnitřnosti. U navrhování výrobku je třeba brát v potaz lidi, kteří si ho koupí a budou denně používat. Umělecké dílo je o vyjádření vnitřních emocí, bez ohledu na to, jak bude přijato.

Co považuješ doposud za svůj největší úspěch? 

JMB Dostal jsem do sériové výroby už druhý produkt. Největší úspěch ale bude, když budou výrobky komerčně úspěšné.

Co plánuješ do budoucna a jaký je tvůj cíl ve vlastní tvorbě?

JMB Začínám pokukovat i po digitálním designu, nerad bych ustrnul na jednom místě.

Kdybys vyhrál národní cenu za studentský design, co by to pro tebe znamenalo?

JMB Do soutěže jsem se hlásil každý rok, takže jistou satisfakci. Na druhou stranou se neztotožňuji s loňským výběrem vítěze.

Proč ses rozhodl studovat průmyslový design? 

JMB Začal jsem studiem strojírenství na průmyslovce. Vadila mi ale nulová kreativita a pasivní přístup učitelů. Průmyslový design tak byla jasná volba.

Do soutěže si přihlásil dvě práce: Konvičku Max a Celoroční set pro krmení ptáků. Z jakého důvodu je krmítko závěsné a proč si pro něj využil jako materiál plast? Co ovlivnilo velikost a tvar krmítka? 

JMB Krmítko bylo navrženo pro společnost Plastia, která se zabývá výrobou plastového zahradního náčiní. Plast je v tomto případě ideálním materiálem. Odolává venkovním vlivům, je snadno omyvatelný a dovoluje výrobu tvarově složitých výrobků za dostupnou cenu. Plast je v současné době nenáviděným materiálem pro svůj ekologický dopad. Důvod hledejme u obalů, které tvoří až 40% vyhozených plastů. U produktů je však nenahraditelný, bez něj bychom se vrátili zpět do 19. století. Zavěšení je u krmítka běžný způsob uchycení. Krmítko tak lze umístit na stromy, zábradlí, atd. Velikost se odvíjí od zásobníku pro tři lojové koule. Krmítko slouží i jako pítko, což v podstatě tvar definovalo. Návrh navíc vznikal ve spolupráci s ornitology z ČSO. Dle jejich pokynů se upravovaly rozměry dílů.  

 

Děkuji za rozhovor.

Andrea Vaňourková 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu