Design Cabinet CZ

25.11. 2020

Kateřina Villinová_Rozhovor k Národní ceně za studentský design 2020

rozhovory

Co tě nejlépe vystihuje jako osobnost?
KV Jsem trochu snílek a idealista. Přála bych si umět všechno a všemu rozumět. Zároveň jsem trochu lenoch a chytač lelků, mám tvořivou mysl, hodně toho namluvím, ale skutek občas utek…

Jak se tvůj život proměnil, když do něj vstoupil grafický design?
KV Studiem na umělecké škole můj život začal nabírat nový do té doby pro mě netušený směr. Celé to byla tak trochu náhoda.

Do soutěže jsi přihlásila knihu pro děti Lenochodi líně chodí. Často tvoříš pro děti? Proč ses zrovna zaměřila tematicky na lenochody?
KV Moje tvoření pro děti vyplynulo během studia ilustrace, ale není to to jediné, čemu se věnuju. Přesto je mi dětský svět v mnohém bližší než ten dospělácký, a tak jsem napsala příběh o lenochodích sourozencích Lelkovi a Ospalce. A proč právě lenochodi? Moje posedlost tvory tak divnými a ošklivými, až se na ně člověk nemůže vynadívat, pramení už z dětství. Vždycky jsem víc fandila těm, co očividně nepatří mezi elitu, ať už zvířecí nebo lidské říše. A lenochodi jsou přesně takoví divňáci. Oškliví až roztomilí, a jejich hlavní devíza - lenost! Takhle přeci nevypadá nějaký hrdina. Pravda je ale taková, že to jsou tvorové plní překvapení.

Co bylo podle tebe nejtěžší při práci?
KV Nejtěžší bylo ujasnit si příběh a stylizaci, takže vlastně všechno. Chtěla jsem dětem a jejich rodičům představit tvora, o kterém se všeobecně tuší jen to, co přímo vyplývá z jeho názvu - že je líný. Lenochodi jsou ale ve skutečnosti mnohem dokonalejší bytosti, než se může na první pohled zdát. V příběhu se tak děti se svými rodiči dozví spoustu zajímavostí o tomhle prazvláštním zvířeti i o jeho okolí. Třeba že v Amazonce žijí růžoví delfíni! Dokonce jsem se o tom loni přesvědčila na vlastní oči :)

Odkud jsi čerpala inspiraci?
KV Inspiraci jsem čerpala všude, kde se dalo, a to i ve své rodině. Předobrazem moudrého lenochodího dědečka je můj vlastní děda a můj malý bratránek mi pomohl se začátkem příběhu. Legenda o lenochodím ostrově je vlastně jeho nápad.

Na jaké práci zrovna teď pracuješ a co plánuješ do budoucna?
KV Většinou dávám věcem volný průběh. Co přijde, přijde. A když už něco přijde, snažím se toho využít, zkusit a zažít něco nového. Ať si člověk plánuje cokoliv, stejně nikdy neví, kam ho to zavane, a tak je to podle mě správně.

Děkuji z rozhovor.
Andrea Vaňourková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu