Design Cabinet CZ

12.05. 2020

Koronavitus ve veřejném prostoru – odstup: trend nebo design?

Novinky

Jak ovlivní udržování vzdálenosti život na veřejnosti a co na to čeští výrobci

Současná světová situace přinesla do našich životů nové slovní spojení Social distancing – společenský odstup, dodržování vzdálenosti. Designéři navrhují sedadla do letadla pro jednu osobu, restaurace omezují počty lidí u stolu, slavné značky předělaly svá loga, aby se jejich elementy nedotýkaly. Jedná se o nastupující trend, předurčující směr designu po „koronavirovém“ období?  A co parky, ulice, veřejný prostor, mnohde stále poloprázdný, jinde pomalu se navracející k životu?

David Karásek, designér, kreativní ředitel studia mmcité a autor řady oceněných produktů městského mobiliáře poukazuje v této souvislosti na základní funkci designu a jeho nadčasovost. A tak i udržování vzdálenosti, může znamenat blízkost designu. „Přinášet kvalitní design do měst není pro nás nic jiného než kulturní mise. Máme lavičky pro sto lidí i jednoho jediného člověka,“ říká Karásek a vysvětluje, „když tvoříte park či městský prostor, je to na dvacet čí více let. Není to o trendech, ale kvalitě a promyšleném designu. Dobrý design pro nás znamená to stejné, jako dobrý výrobek. Musí dobře fungovat, být kvalitně zpracován a jeho tvar nenechá vaše emoce úplně v klidu.“

Například kolekci Bistrot navrhli v mmcité dávno, než gastro přineslo trend vzdálenosti při stolování. Skvěle slouží na řadě míst po celém světě, bistro stolky a subtilní sedátka v klasické nebo vyvýšené verzi. V každé řadě městského mobiláře mmcité je vždy i verze pro jednu osobu – Blocq, Intervera, Landscape, Landscape Compact, Limpido, Miela, Pixel, Portiqoa, Preva Urbana, Radium, Sinus, Stack, Urban Islands, Vera, Vltau, Woody. Některé s možností úložného prostoru nebo nabíjení, všechny pak s možností výběru barev i materiálů. Jejich tvary opravdu nenechávají emoce úplně v klidu. Krásná jako Helene, pohodlná jako Rivage, inspirativní jako Manta.

Sbližování a sdružování je lidská přirozenost. Stejně přirozené je pro designéry navrhnout produkt, který bude skvěle fungovat a jedním z nastupujících trendů – dlouhodobých, je změna estetiky ve veřejném prostoru. Lavičky, stolky, lehátka stále více připomínají nábytek, který mají lidé v obývacím pokoji. Najednou trávíme více času venku, prostor je obývanější. Dříve jsme se pohybovali z budovy do budovy co nejkratší cestou, teď na ulicích, v parcích a na náměstích trávíme čas. A jakmile to bude možné, vrátí se lidé do svých oblíbených parků a míst. Dost možná si jich budou vážit ještě o to více.

Kvalitní a promyšlený design městského mobiliáře má řešení pro každé místo i příležitost. Trendy dokáže naopak předvídat a tvořit. Výroba laviček tedy v bílovickém mmcité pokračuje stejným tempem i ve stejném duchu, na social distancing jsou zde dávno připraveni.

 

Převzato z tiskové zprávy mmCité, www.mmcite.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu