Design Cabinet CZ

28.07. 2020

Mary Nevan Gannon – významné ženy v historii designu a architektury

Historie a osobnosti

Obvykle upozorňujeme na architekty a designéry, kteří zásadně ovlivnili vývoj těchto oborů. Po jejich boku však často stály ženy, které svojí prací výrazně přispěly k rozvoji architektury a designu a jejichž projekty získaly velké uznání a ocenění. Především se ale zasloužily také o budoucí profesní rovnoprávnost. Připomeňme si jejich význam, úsilí a odkazy, které rezonují i v současnosti.

Mary Nevan Gannon (*1867 - 1932†) se narodila v Betlémě v ametické Pennsylvanii. Jako stenografku v architektonické kanceláři ji architektura nadchla narolik, že se přihlásila v roce 1892 na New York School of Applied designu pro ženy. Na studiích se seznámila s Alicí J. Handsovou, s níž založily první ženskou architektonickou společnost v USA. Alice J. Hands studovala v New Yorku původně na YWCA, poté přestoupila na NYSAD, kde se setkala s Mary Nevan Gannon.

Jejich firma se sídlem v New Yorku byla činná od roku 1894 do roku 1900. Už po třech letech studia vyhrály soutěž na návrh nové nemocnice Florence v San Franciscu, kterou lékaři oceňovali jako nasledováníhodnou stavbu plnou „hygieny, pohodlí a architektonické krásy.“ Studio těchto dvou nadaných žen navrhlo řadu veřejných budov. Bylo známé především svými inovativními projekty bytových domů. Věnovaly se bydlení pro dělnickou třídu a plánování nájemních bytů. Usilovaly v nich o praktická řešení bydlení a o hygienické a dobře větrané byty. Jeden z jejich modelů bytových jednotek byl navržen kolem vzdušného a dobře osluněného centrálního dvora s balkony v každém bytě, s předními a zadními požárními únikovými schodišti a společnými domovními shozy popela a odpadků. Některé z nich byly speciálně navrženy pro rostoucí třídu mladých pracujících městských žen.

Mary Nevan Gannon s Alicí J. Hands postavily mnoho obytných domů, například dva v Mount Vernon v New Yorku nebo dva na Staten Islandu. V New Yorku navrhly hotely pro ženy a ženský klub (7th Ave.a 37th Street a Broadway a 37th Street), letní domov pro ženy a studenty v historické newyorské části Twillight Park (20. St., New York), přímořskou chalupu v New Jersey a horské boudy v Catskills. Poté, co se Mary Nevan Gannon v roce 1897 provdala za Johna Walp Doutricha a přestěhovala se prvně do prestižnější čtvrti New Yorku, a pak do Washingtonu, se o pracích studia nedochovaly žádné zmínky a jejich firma se pravděpodobně rozpadla.

Andrea Vaňourková
Foto: https://pioneeringwomen.bwaf.org/mary-nevan-gannon/

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu