Design Cabinet CZ

26.03. 2024

Nakladatelství Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Recenze

Nakladatelství IPR vzniklo v roce 2021. Má za sebou prvních pět vydaných knih a odhaluje nový ediční plán. Vydalo příběhy českých architektů a architektek v zahraničí, napínavé dějiny pražského urbanismu druhé poloviny 20. století nebo role památek v současné společnosti. Letos uvede první český překlad slavného amerického architekta a kritika architektury Michaela Sorkina. Na jaře vyjde dotisk úspěšné publikace Neviditelné město od Romana Marse a Kurtha Kohlstedta.

V roce 2021 vydalo Nakladatelství IPR Praha svou první knihu Plánování Prahy: Historie Útvaru hlavního architekta 1961–1994. Tři autoři, historici urbanismu a architektury, Martina Koukalová, Milan Kudyn a Eva Novotná v ní provedli čtenáře druhou polovinou dvacátého století, coby nejradikálnější urbanistickou proměnou, jakou Praha ve své historii prošla. Od té doby vyšly v nakladatelství další čtyři knihy. Živá památka pod editorským vedením architektky Pavly Melkové otevřela diskuzi o přístupu k památkové ochraně a propojení památek s moderním městským životem, Expati od Adama Gebriana a Eugena Lišky představili příběhy českých architektů a architektek žijících a pracujících v zahraničí a překlad knihy Neviditelné město podle slavného amerického architektonického podcastu 99 % Invisible odhalil fascinující příběhy, které se skrývají za zdánlivě nepodstatnými detaily ve městě. Poslední vydanou knihou je DTM – Historie digitální technické mapy v Praze. Ta čtivou formou seznamuje s nezbytnou pomůckou nejen architektů, urbanistů, geodetů a správců inženýrských sítí, ale třeba také hasičů či záchranářů. 

What Goes Up: The Right and Wrongs to the City je poslední Sorkinovou knihou a zároveň jeho první knihou vydanou v Čechách. Svazek 48 ostře kritických esejů se zabývá tématy, jako jsou gentrifikace, krize bydlení, komercionalizace a monetizace veřejného prostoru, proměny New York City či relevantnost hvězdných architektů. Rozebírá také známé kauzy jako je Occupy Wall Street. Kniha s pracovním názvem Domy, byty, lidi zase navazuje na úspěšnou výstavu v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která se věnovala fenoménu bydlení v Praze. Scénárista a spisovatel Eugen Liška pozve čtenáře skrze 40 příběhů k nakouknutí do rozličných typů pražských domácností – od bezdomoveckého nocležiště po luxusní podkrovní rezidence v centru města. Texty doplní fotografie oceňovaného fotografa Vojtěcha Veškrny, který na původní výstavě v CAMP také spolupracoval. 

Mimo tištěné publikace vychází nyní pod hlavičkou Nakladatelství IPR Praha také šestidílný cyklus s názvem Architektura byla mým osudem. Architekti, urbanisté, ale také statik, teoretik nebo historik architektury v rozhovorech s historičkou architektury Markétou Žáčkovou popisují svou cestu k oboru a pracovní praxi za minulého režimu i po sametové revoluci a přibližují projektování významných veřejných staveb, technických budov, úpravu památkových objektů, ale i celých čtvrtí. Rozhovory s osobnostmi, jako je Miloslav Pavlík, Zdenka Marie Nováková, Jiří Kratochvíl nebo Václav Aulický, budou do jara vycházet v časopise Stavba a na online magazínu CAMP.

Více informací v příloze. 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu