Design Cabinet CZ

16.07. 2020

Největší mural art v Plzeňském kraji navrhla Kristina Fišerová

Novinky

Na plzeňských Borských polích se objevil na nové industriální developerské skladištní hale mezi budovami Decathlon a Bauhaus (před Fakultou aplikovaných věd a na dohled od Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara graficky atraktivní polep, jehož autorkou je pedagožka Sutnarky.

Realizace vznikla na zakázku pro společnost CTPark Plzeň, která oslovila děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ten zacílil výběr autorů na vedení magisterského ateliéru Grafický design.

Návrhy vypracovali Rostislav Vaněk a Kristina Fišerová. Firma vybrala z řady návrhů návrh Kristiny Fišerové. Její ideové východisko se nese v duchu citace plzeňského rodáka, grafického designéra a génia Ladislava Sutnara, na kterého je jeho rodné město právem hrdé. 

Společnost CTP má již s podobnými zakázkami zkušenost. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po České republice. K malbě v Humpolci se v květnu přidala Praha a v červnu právě i Plzeň. 

Stěna haly zabírající 2 215 m2 jje polepena speciální folií s grafickým návrhem, v němž dominují „sutnarovské“ barvy červená, černá a bílá. Velikost plochy řadí dílo  mezi největší muraly v republice.

Prof. akad. mal.  Rostislav Vaněk je významný český typograf, grafický designér, tvůrce písma a pedagog. Prostřednictvím moderní typografie i kaligrafie zasahuje do celé šíře současného grafického designu od knih, plakátů, řešení výstavních prostor až po vizuální komunikaci. Rostislav Vaněk se do povědomí veřejnosti dostal především jako autor informačního systému pražského metra, tvůrce prvních manuálů korporátní identity českých aerolinek, Obchodní banky nebo Mezinárodního měnového fondu. Spoluzakládal sdružení Typo& a mezigenerační TypoDesignClub. V posledních letech působil jako předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. V roce 2008 založil Vaněk studio Signature Type Foundry, pod kterým mimo jiné vytvořil písmo Clara Sans, Meridianus či Haven. Jeho práce jsou součástí sbírek českých i zahraničních muzeí, například Muzea v Essenu, varšavského Muzea Plakatu w Wilanowie či pařížského Poster Museum. Před tím, nežli přišel vyučovat na Sutnarku, řadu let působil jako vedoucí ateliéru grafického designu na pražské VŠUP. V roce 2017 byl uveden do Síně slávy českého designu.

Doc. MgA. Kristina Fišerová vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V letech 2007-2013 byla odbornou asistentkou v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace (vedoucí ateliéru prof. Rostislav Vaněk). V roce 2012 získala docenturu v oboru grafika a vizuální komunikace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi její realizace patří například logo a jednotný vizuální styl pro České vysoké učení technické v Praze, logo a jednotný vizuální styl pro Univerzitu Pardubice, logo a vizuální styl pro město Dobříš, vizuální styl pro Humorfest, Nadaci SUTNAR, řadu hudebních nosičů, pro EMI i soukromé vydavatele. Spolupracuje s mnoha českými nakladatelstvími, věnuje se tvorbě plakátů a úpravě knih. V roce 2018 získala ocenění Red Dot za grafickou úpravu knihy Sutnar Shapes pro Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara. Je držitelkou ocenění Nejkrásnější kniha Česka, AWDA AIAP poster (Itálie), cena Design centra Madrid Gráfica (Španělsko). Na SUTNARCE působí ve funkci vedoucí ateliéru už 6 let. 

Další informace v příloze.

 

Foto: Said Ismail       

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu