Design Cabinet CZ

11.03. 2021

Nová galerie od Richarda Rogerse na francouzské vinici

Novinky

Galerie v Château La Coste je poslední prací architekta Richarda Rogerse

před jeho loňským odchodem z Rogers Stirk Harbour + Partners (RSHP) do důchodu ve věku 87 let.

Společnost RSHP, která právě otevřela novou kancelář ve Francii jako „přímý důsledek dopadu brexitu“, dokončila v regionu Provence Rodgersovu konzolovou pavilonovou galerii. Projekt vznikl poté, co byl Richard Rogers v roce 2011 vyzván, aby si „vybral místo v krajině, které ho přímo oslovuje“, uvádí RSHP. Dostal svobodu navrhnout galerii, která by „žila“ na vinici.

Galerijní prostor o rozloze 120 m2 se nachází na zámecké vinici a vyčnívá z kopce mezi stromy nad historickou římskou stezkou s výhledem na zříceninu La Quille a národní park Luberon. Oblast 200 ha výjimečné přírodní krásy je mezinárodně proslulá svým uměním a architekturou. Galerie Richarda Rogerse se připojuje k dalším pavilonům architektů, včetně Renza Piana, Tadea Anda a Jeana Nouvela.

Architekti použili ocelové nosníky k podpoře lehké, do prostoru vynesené galerie, obložené ocelovými pláty s přírodní saténovou povrchovou úpravou, která jemně zrcadlící okolní krajinu. Vnější oranžové ocelové nosníky postupně zmenšují svůj průřez, jak konstrukce vyčnívá svoji délkou 27 m do vzduchu, do výšky 18 metrů nad úroveň rokle, čímž minimalizuje svůj dopad na přírodní prostředí dané lokality.

Prostorově se galerie skládá z jediné obdélníkové místnosti, která svým otvorem 5 x 4 m rámuje pohled na krajinu.

Vzhledem k seismické aktivitě regionu bylo zapotřebí pečlivého inženýrství. Kabely u vchodu do galerie - kde se konstrukce setkává se zemí - se smršťují a rozpínají v závislosti na kolísajících teplotách místního podnebí. Pryskyřičná podlaha se také ohýbá spolu s konstrukcí.

Italsko-britský architekt a průkopník hight-tech architektury Richard Rogers odešel z praxe minulý rok. Nejznámějšími Rogersovými návrhy jsou Pompidou Center v Paříži nebo budovy Lloyd's a Millennium Dome v Londýně.

Richard Rogers, který získal významné ocenění a vyznamenání, byl jmenován laureátem Pritzkerovy ceny za architekturu za rok 2007, je držitelem zlaté medaile RIBA (1985) a nositelem ocenění Thomas Jefferson Memorial Foundation Medal (1999). V roce 2000 získal také ocenění Praemium Imperiale za architekturu od Japan Art Association a Zlatého lva za celoživotní přínos (2006 - Benátské Bienále) , v roce 2007 obdržel zlatou medaili Tau Sigma Delta.

Údaje o projektu

Datum dokončení listopad 2020

Celková vnitřní podlahová plocha 120m2

Architekt Rogers Stirk Harbour + Partners

Místní architekt Demaria Architecture

Klient Chàteau La Coste, Paddy McKillen

Stavební inženýr Lang Engineering Consultancy

Projektový manažer Rainey + Bes

Ocelárna Bysteel

Zastřešení budovy Setanta Construction

Specializované inženýrství Hasson Engineering Solutions

Konstrukční kancelář ATES

Interní vybavení SCEA Château La Coste, IDME France, ACM France

 

Květa Čulejová

Převzato z: https://www.architectsjournal.co.uk/ a https://www.worldarchitecture.org

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu