Design Cabinet CZ

21.12. 2020

Nový kulturní palác Vzlet v pražských Vršovicích

Novinky

Vzlet, bývalé sokolské kino ve Vršovicích, se v roce 2021 promění v nové kulturní centrum, které povedou tři renomované pražské kulturní organizace – divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. Součástí nového Vzletu bude i výtvarný projekt ve veřejném prostoru - Galerie Vzlet.

Budova původního prvorepublikového kina ve Vršovicích byla během své téměř stoleté existence prosperujícím biografem, zchátralým skladem filmového archivu i multifunkčním kulturním prostorem. Poslední roky zůstávala nevyužitá.

Vzlet chce být nejen významnou pražskou a českou kulturní institucí, ale má ambici hrát důležitou roli i v mezinárodním měřítku. V rámci kulturního centra vznikne projekt Galerie Vzlet, jehož kurátorkou se stane Denisa Václavová. Výstavný prostor Galerie Vzlet najde své místo ve veřejném prostoru Vršovic – bude umístěna na fasádě boční stěny kulturního centra. Programově se bude jednat každoročně o 4 umělecké projekty vždy po 3 měsících. Záměrem Galerie je pozvat do projektu současné umělce i umělecké skupiny, které budou reagovat na kontext samotného místa a vytvoří site specific dílo na fasádu Vzletu.

Vzlet bude vyznávat otevřenou dramaturgii. Vedle vlastní produkce chce aktivně vyhledávat a koprodukovat kvalitní kulturní projekty, které budou zapadat do celkového programového a dramaturgického zaměření kulturního centra. Bude se jednat o divadelní představení divadla Vosto5 a dalších programově spřízněných divadelníků, koncerty nejen vážné hudby (mj. také veřejné zkoušky a koncerty spoluzakládajícího Collegia 1704), festivaly, projekty zaměřené na umělecké vzdělávání, významné společenské a kulturní akce, konference i projekty ve veřejném prostoru. Vzlet se otevře pod vedením divadelního producenta a člena divadla Vosto5 Petra Prokopa. Garanty jednotlivých programových linek, které budou vytvářet dramaturgickou osu Vzletu, jsou osobnosti české umělecké scény: dirigent Václav Luks a hudební producentka Veronika Hyksová za hudební sekci Vzletu, režisér a scénárista Jiří Havelka a dramaturgyně Marta Ljubková za divadelní sekci, dramaturg, herec a moderátor Ondřej Cihlář jako garant talkshows a provozovatel Kina Pilotů a filmový producent Jan Macola jako garant sekce přednášky, věda a média. V rámci Vzletu vznikne také výtvarný projekt Galerie Vzlet, jehož kurátorkou bude Denisa Václavová.

 

Lenka Žižková

Foto Petra Hajská

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu