Design Cabinet CZ

02.06. 2021

Nový online průvodce Rare Places aneb krásy české i slovenské architektury

Designéři na cestách

Průvodců po kvalitní architektuře našich měst a venkova existuje od známých a renomovaných autorů mnoho. Průvodce Rare Places je jiný. Zajímavý nejen výběrem skutečně kvalitních projektů, ale i autory. Jsou to dnes šestnáctiletí kamarádi z Valašska Ondřej Filgas a Šimon Švirák. V pozadí jim je Jakub Jánošík, který stojí za novou érou firmy Jánošík – okna a dveře.

Online průvodce Rare Places zachycuje postupně objevovanou současnou architekturu z Česka a Slovenska. Stavby různého poslání, významu a charakteru jsou vybírány nejen s nadšením mladých objevitelů, ale i citem pro jejich charisma a usazení do krajiny a okolní přírody. 

 

Jeden ze zakladatelů Ondřej Filgas popisuje příběh Rare Places, který se začal psát na začátku roku 2020. „Tehdy jsme pracovali na projektu zabývajícím se úspěšnými lidmi s vizí, kterou by předali mladým, a při té příležitosti jsme navštívili nejedno zajímavé místo.” Byla by škoda se o tato místa nepodělit s ostatními lidmi, proto vznikl nový účet na Instagramu, tenkrát ještě pod jménem Rare Towns, kde Ondřej denně sdílel místa, která společně s kamarádem, Šimonem prošli, a byla architektonicky význačná. „Během pandemie nebylo nic moc k navštívení, proto jsme využili místa z našich „zásob‘‘ a nadšenci do architektury mohli místa navštívit alespoň virtuálně.” V tomtéž roce se zrodil i nový vizuál webu a úsilí o jeho propagaci. Vybrané objekty jsou doprovázeny textem, profesionálními fotografiemi a označena křížkem  v pirátské mapě.

Průvodce Rare Places nabízí různorodé stavby – městské domy, venkovská stavení, památníky, galerie, hřbitovy, modlitebny, kapličky, kostely, vinné sklepy, restaurace, hospody, sauny, hrady, rozhledny, věže, horské ubytovny, lávky. Stavby, místa, prostředí se liší, jejich společným znakem je usazení v krajině, kvalitní architektura a design a genius loci.  

Online průvodce Rare Places může být skvělým vodítkem pro letní objevování, výlety, dovolené, pro turisty i lenochy. A navíc viděno očima a výběrem náctiletých kluků, kteří objevili kouzla architektury a krajiny a určitě objeví i další možnosti jejich propagace. 

 

 

Více informací na: https://rareplaces.cz

přes 100 výletních tipů na jednom místě: https://rareplaces.cz/mapa/

instagram: https://www.instagram.com/rareplaces.cz/

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu