Design Cabinet CZ

18.05. 2025

Osobnosti české fotografie 2024

Historie a osobnosti

Asociace profesionálních fotografů ČR již 22 let udílí prestižní ocenění Osobnost české fotografie ve 4 níže kategoriích. Letošní slavnostní předávání proběhlo v Czech Photo Centre Praha 14. 4. 2025.

Josef Koudelka, žijící legenda české i světové fotografie a mj. několikanásobný držitel Osobnosti, si jednou do svého deníku poznamenal: “Svět je dostatečně velký, že každý fotograf si v něm může najít to, co ho zajímá, a nakonec to, co s tím světem udělal, to, co nafotografoval, to je jeho portrét – to je, co on je – nic jiného. To je jeho “carte identité” – legitimace.” Možná bychom mohli namítnout, že svět a zvláště některá místa, témata byla fotografována již tolikrát, že ona identita fotografa se vytrácí. A stejně tak autenticita, která je nahrazována stále více světem jedniček a nul, s jehož pomocí žijeme více své sny než reálný život.

Možná právě proto je zde již 22 let ocenění APF Osobnost české fotografie, které poukazuje na mimořádné tvůrčí počiny v oblasti fotografie tvořené především člověkem, včetně jeho schopnosti kreativní imaginace a snění.

Na základě nově upravených a zpřísněných pravidel vybírala odborná porota z velkého množství zaslaných návrhů a často stála před nesnadným rozhodnutím, neboť významných počinů, výstav, knih a použijeme-li Koudelkovu definici – “portrétů” díla nebo projektu fotografa, bylo v roce 2024 opravdu hodně.

 

Jedenáctičlenná odborná porota pod předsednictvím Lucie Mlynářové, ve složení Marian Beneš, Jaroslav Fišer, Igor Malijevský, Jan Jindra, Stanislav Doležal, Tomáš Pospěch, Dan Materna, Ondřej Zámiš, Kateřina Sýsová a Tomáš Jiráček, rozhodla, po pečlivém studiu podkladů a následné diskuzi, o udělení cen Osobnosti následovně:

Nositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2024 je Martin Wágner

Navrhovatel: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Dana Kyndrová, Václav Podestát, Alena Dvořáková a Viktor Fischer, Zdeněk Lhoták

Člen spolku 400 ASA Martin Wágner je nejenom vynikajícím fotografem, jak mnohokrát prokázal ve svých dokumentárních cyklech publikovaných na autorských výstavách nebo v knihách Siberia a Lost Europe, ale je také kurátorem a vyhlášeným odborníkem na tisky fotografií. A v neposlední řadě i sběratelem fotografií. Postupně se mu podařilo shromáždit téměř milion fotografií, hlavně v podobě negativů, od většinou neznámých autorů. Velké množství z nich naskenoval, identifikoval a postupně zveřejňuje na webu Negativy z popelnice, který dnes sleduje téměř 20 tisíc lidí. Jeho činnost z této oblasti v roce 2024 vyvrcholila několika výstavami a především knihou Negativy z popelnice 1900–1045, pro kterou spolu se svou ženou Světlanou a s Josefem Mouchou vybral 211 fotografií ukazujících různé aspekty života ve střední Evropě v první polovině 20. století a zahrnujících i mnohá umělecky hodnotná díla. Martin Wágner tak významně přispívá k odbornému zpracovávání a popularizování významné části české fotografie, která dosud stála mimo pozornost veřejných muzeí, galerií a dalších institucí.   Prof. Vladimír Birgus

Mnohaleté systematické zpracovávání negativů, které by jinak skončily v propadlišti dějin neb v Čechách neexistuje žádná instituce, která by se fotografickým pozůstalostem programově věnovala. A to bez jakékoliv dotace či grantu, čistě jeho soukromá iniciativa. Ve svém projektu pokračuje, nicméně v roce 2004 vydal již první část této své archivní sbírky jako publikaci Negativy z popelnice a současně uspořádal i výstavu v galerii 400 ASA + řadu besed na toto téma. Skvělá inspirace pro veřejnost, aby archivy svých příbuzných nepodceňovali, respektive nelikvidovali. S archivy starých negativů byla završena vynikající publikací.

Dana Kyndrová

 

Nositelem titulu Osobnost české fotografie 2024 – za dlouhodobý přínos fotografii je Pavel Scheufler

Navrhovatel: Sandra Wija

Pavel Scheufler (*1950) ve svém fotografům zasvěceném životě byl autorem nebo spoluautorem na 60 publikací (např. v r. 2024 mu vyšly 2), z toho 6 bylo prvních monografií. Byl kurátorem více než stovky fotografických výstav doma i v cizině. Věnuje se vědecko-výzkumné činnosti zaměřené především na epochu monarchie, dále popularizacím média jako pedagog a fotograf. Pro poznání historie fotografie u nás do roku 1918 nikdo nevykonal více. Pracoval v muzeu, v památkové péči, nyní ve státním archivu, učil 25 let na FAMU.

Sandra Wija

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2024 – do 30 let je Viol Hertelová, která také získala finanční cenu ve výši 30 000,– Kč od OOA-S na podporu nového projektu a prodloužení členství v APF ČR na rok zdarma.

Navrhovatel: Jan Pohribný a Josefem Moucha

Viol Hertelová (roč. 1996) se již delší čas pohybuje (také díky studiu uvedených oborů) na pomezí architektury a fotografie, což vnáší do její práce další vrstvy a možnosti vzájemného ovlivňování a kritického myšlení. Hertelová působí i jako kurátorka a spolupracovnice časopisu FOTO. Nedávno jí vyšel autorský zin Construct on Site, kde shrnuje svůj osobitý přístup k skrytým infrastrukturám měst. V. Hertelová již v loňském roce byla laureátkou Osobnosti do 30 let, kdy skončila na 3. místě. Domnívám se, že by si zasloužila i cenu nejvyšší.

Jan Pohribný, MQEP

 

Na titul Osobnost české fotografie za rok 2024 – do 30 let nominuji Violu Hertelovou (nar. 1996). Za rok 2023 se umístila v dané kategorii jako třetí. Pohybuje se na pomezí architektury a fotografie. V obou oborech zkoumá obraznost jak prakticky (mimo jiné při magisterském studiu Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě), tak i teoreticky (v rámci doktorandského výzkumu interpretace architektury, k němuž se vrátila na své alma mater, Fakultě architektury VUT v Brně). Podniká delší výpravy do různých krajin a měst, v nichž nachází náměty pro cykly fotografií i esejistické texty. Zajímá ji, jak „vztahy umělého a přírodního definují člověkem obývaný prostor“ (vyjádřeno autorčinými slovy). Její záběry s architektonickými motivy se již objevily v časopisech Dolce Vita, Dezeen, Archdaily, Earch a Host. Viola Hertelová je členkou Asociace profesionálních fotografů ČR, fóra 4AM pro architekturu a média v Brně a redakčně se podílí na realizaci časopisu FOTO.

Doc. Josef Moucha

 

2. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2024 – do 30 let získal Jakub Pavlík.
Součástí ceny je fotomateriál od firmy FOMEI a prodloužení členství v APF na rok zdarma. Navrhovatel: Kryštof Korč.

3. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2024 – do 30 let získal Marek Koliha.
Součástí ceny je poukaz na zboží od firmy DAPAM a prodloužení členství v APF na rok zdarma.

Navrhovatel: Jaroslav Fišer, Marian Beneš, Vladimír Birgus, Ondřej Durczak.

 

V kategorii Fotografická publikace roku 2024 byla porotou oceněna kniha Jana Douši: Bob Krčil (1952–1992). Žít, jako by šlo o život

Text: Jan Douša; Graficky upravila: Zuzana Lednická (Studio Najbrt); Nakladatel: TORST, 2024

Navrhovatel: Josef Moucha

Z poznatků nabytých rozhovory s desítkami pamětníků i studiem archiválií vytvořil fotograf, pedagog FAMU a spisovatel Jan Douša inspirativní svědectví o legendární osobnosti české exilové kultury. Tvorbu fotografa Bohumila „Boba“ Krčila formovaly důsledky osudového rozhodnutí: aby si zachoval zásadové postoje, opustil v sedmnácti letech Československo… Životopis z nakladatelství TORST uvádí odkaz tvůrce do ucelených souvislostí a přináší množství neznámých vizuálních dokladů. Vintage printy doplnil řadou nových reprodukcí, celkem jich je více než dvě stovky. – Znamenitý čtenářský i optický zážitek!

Doc. Josef Moucha

Převzato z: https://www.asociacefotografu.com/cz/aktuality/aktualne/695/osobnosti-ceske-fotografie-2024.html

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu