Design Cabinet CZ

26.02. 2012

Petice a výstava na podporu Romana Týce

Právo a zákony

Zveřejňujeme prosbu, která nám do redakce přišla e-mailem od Dvorak Sec Contemporary a s jejíž zněním se plně ztotožňujeme i my.

„Dovolujeme si Vás požádat o podporu pro umělce Romana Týce, který je momentálně ve vězení, odsouzen za projekt Semafory (vložil do 50 semaforů veselé panáčky).

Hluboce nesouhlasíme s kriminalizací umění, autor navíc paradoxně zaplatil škodu, kterou dle soudu „způsobil“ na dopravním osvětlení, jenom navíc odmítl zaplatit pokutu 60 000,– Kč jako jeho potrestání státem za tento svůj počin, odmítl tímto akceptovat, že to byl trestný čin, který je škodlivý pro společnost – a radši svobodně volil kriminál. V pátek 24. 2. nastoupil na měsíc sedět dobrovolně, z vlastní vůle jako jediný akt svobodného rozhodnutí, které v tu chvíli měl.

Rádi bychom vyvinuli úsilí a instalovali Týcovy semafory v pražském veřejném prostoru, nakonec i jako memento toho, že umění nemá být kriminalizováno. Byli bychom Vám velmi vděčni, kdybyste svým podpisem pomohli přispět k úspěchu. Vaše podpora vyjádřená podpisem bude tlakem ale i argumentem pro instituce, které o instalování rozhodují, jak silná je jasně artikulovaná vůle lidí v této věci. Prosím pošlete petici dál na Vaše známé a přátele.

Petice za umístění Týcových semaforů do Prahy

Poděkovat si Vám dovolíme osobně a tímto Vás rovněž zveme na vernisáž dne 28.2. v 18.30, v prostorách AMOYA (Artbanka Museum of young art) na improvizovanou „Výstavu na podporu Romana Týce“, kde si Vám dovolíme dát odznáčky panáčka v semaforu jako poděkování za Vaši podporu.“

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu