Design Cabinet CZ

04.03. 2024

Pivo namísto design muzea Apple

Design v souvislostech

Design propojují s realitou jiné věci než jména slavných designérů nebo ocenění Red Dot. Povrchní média o nich samozřejmě nepíší. Vnímaví čtenáři proto musejí hledat pozorně sami. Přímo křičícím příkladem nedostatku vztahu k hodnotám jsou výstavní síně na rušné křižovatce turisticky frekventované Královské cesty s Husovou ulicí na Starém Městě Pražském. V nedávné historii se opakovaně setkaly se svévolí politiků a skeptici tvrdí, že je velké štěstí, že už dávno nejsou prodány ziskuchtivým soukromníkům nebo alespoň neodvolatelně dlouhodobě jim pronajaty.

V roce 2007 se tudy prohnala vichřice způsobená nechvalně známým Davidem Rathem, který uražen kritikou ředitele PhDr. Ivana Neumanna zrušil zde sídlící České muzeum výtvarných umění a nahradil jej Galerií v Kutné Hoře. V prostorách zřídil dočasnou výstavní síň, kterou lidé pro její nesedící anglický název přezdívali „gatě“ a obsadil ji pracovníky, kterým slovní spojení „profesní etika“ vůbec nic neříkalo. Luxusně zrekonstruovaná galerie neměla dlouhého trvání a naštěstí také ani politická kariéra svévolného hejtmana. Skoro 15 let však trvalo, než se za politickou šikanu řediteli Neumannovi zprostředkovaně omluvil ministr kultury Zaorálek.

Umožnit Středočeské galerii zde opět vystavovat se již nepodařilo a prostor byl na několik let pronajat soukromému muzeu značky Apple. Z odborného hlediska šlo o kvalitní, dobře instalovanou kompletní sbírku designu, na jehož navrhování se podíleli slavní designéři. Z tohoto hlediska se jednalo pro Prahu o velké štěstí, u kterého je dobré si položit otázku, zda si ho vážila. Muzeum Apple, byť bylo uzavřeno roku 2020 kvůli epidemii, bylo původně zamýšleno jako putovní a majitel atraktivního objektu věděl, že se musí koncepčně připravit na další využití prostoru. Protože však myšlení politiků ovlivňuje čtyřletá volební krátkozrakost a nezodpovědnost, dlouhodobé perspektivy neumějí a nechtějí řešit. Kromě toho ve Středočeském kraji v té době vládla formace ANO se svou nechvalně známou „Dorotou z Benešova“. Ta si sice svými schopnostmi právem vysloužila v nejbližších volbách odsun do zapomenutí, ale nové, v podstatě schopné a poctivé vedení kraje se o důležité ohnisko kultury nedokázalo postarat. A to s celkem oprávněným odůvodněním, že musí po svých předchůdcích napravovat tolik vážných nedostatků, že mu na kulturu už nezbývá energie.

Stačilo však málo, například vrátit prostory dlouholetému uživateli – Galerii středočeského kraje, která by zde jistě na úrovni prezentovala například svou kvalitní atraktivní sbírku českého moderního umění. Nebo alespoň propůjčit svému krajskému muzeu, které funguje na periferii Prahy v Roztokách. Obě instituce by zde na úrovni v rámci turistického ruchu propagovaly Středočeský kraj, který má v přízemí objektu potřebné malé infocentrum.

A další problém. Někdy čeští politici vypouštějí moudrá slova o tom, že jejich předchůdci nebyli úplně ve všem špatní. Kdyby to mysleli vážně, měli by podle toho konat. David Rath koupil například na zahraniční dražbě za velké miliony pro Středočeskou galerii vzácné historické dílo. Něco takového se mělo zopakovat, když muzeum Apple namísto původně plánované cesty po evropských metropolích začalo svou kvalitní sbírku rozprodávat. Středočeský kraj ji mohl koupit i s instalací a dále provozovat muzeum, nebo samotné sbírkové předměty pořídit pro svou Středočeskou galerii, která zatím svou veřejnost povinnost akvizice designu nedokáže plnit. Donutit jezdit české turisty na moderní tuzemské umění do Kutné Hory není snadné, na světoznámý Apple by to jistě každá rodina považovala jednou za život za nezbytné. 

Namísto toho, nebojme se to otevřeně vyslovit, v cenných historických domech v Husově ulici nějaký malý český pivní mozek zřídil nevím už kolikáté pražské Muzeum piva (s designově atraktivně navrženým interiérem). Jistě vycházel ze sofistikovaných předpokladů, že to je populisticky atraktivní téma pro turistický ruch, které ponese také materialisty ocenitelný finanční zisk. A mezi širokou veřejností se určitě nenajde dost inteligentních lidí, kteří by to politikům nepříjemně zkritizovali. Například tím, že by připomněli správné konstatování pražských radních o méněcennosti a škodlivosti cizineckého tzv. „alkoholového víkendového turismu“. Na tuto rozumnou kritiku už zapomněli i pražští úředníci, kteří dovolili umístit upoutávku na muzeum piva na první místo svého turistického webu. 

Škoda, že už v nedaleké pivnici u Tygra nevysedávají osobnosti české kultury, které by to výstižně sarkasticky šťavnatě okomentovaly: „Muzeum Apple si nezasloužilo další existenci, protože ignorovalo dnešní povinnost muzeí designu umožnit návštěvníkům fyzický kontakt s exponáty. A to muzeum piva opravdu příkladně umí!“

    

Jindra Holávková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu