Design Cabinet CZ

28.06. 2024

Platform a Platform Kupé: ostrovy kultivace

Novinky

Jistě znáte zoufalství, které člověka přepadne, když si při cestě městem potřebuje odpočinout, sednout nebo jen tak lelkovat a pozorovat „tikot a tep“ města. Lavičky se najdou jen na některých náměstích nebo významných místech, ale jinak nezbývá než vyhledat tramvajovou nebo autobusovou zastávku, což má k odpočinku daleko. Jakoby města běžné chodce neměla ráda. 

Společnost mmcité, která kultivuje veřejný prostor už 30 let, nabízí nyní městům poklidné sezení pod názvem Platform a Platform Kupé. Jde o tzv. parklety, které už dávno fungují za „velkou louži“ i v evropských metropolích. Parklety jsou ostrovy pro posezení, veřejně přístupné, otevřené pro kohokoliv, tedy všechny obyvatele měst a komunit. Podporují potřebu utvářet veřejný prostor, ve kterém se lidé cítí dobře a bezpečně. Stírají tenkou hranici mezi veřejným a soukromým. Mohou vytvořit oddechovou zónu v městské zástavbě, navrátit parkovací místo lidem, dočasně oživit dlouhodobě nevyužívaná místa a městská zákoutí stejně jako exponovaná prostory, přetvářet je v terasy barů a kaváren, odpočinkové zóny a místa plná zeleně. Mohou být útočištěm pro matky a jejich malé děti či prostorem pro myšlenky, stvořený pro setkání se starými známými i náhodnými přísedícími. Zapadnou do každého campusu, ať už kancelářského nebo školního, ve kterém chtějí lidé žít a tvořit venku.

Modulární systém se vyrábí ve dvou hloubkách a dvou šířkách, jejichž kombinací vznikají různé variace platformy přizpůsobující se svému okolí. Pro pocit bezpečí je doplněn o ochranné zóny. Odpružené bezpečnostní nárazníky zajišťují í plnohodnotný odpočinek v pulzujícím veřejném prostoru. Komplexnosti řad umožňuje nespočet variant a způsobu užití. Produktové řady podporují interakce v sousedstvích, bezmotorovou dopravu či rozvoj lokálních byznysů. Autory jsou Michael Tomalík a David Karásek ze společnosti mmcité. 

 

mmcité

mmcité je zavedená značka s vyspělým a nezaměnitelným designem, která se zabývá inovativními návrhy, vývojem a odvážnými realizacemi městského mobiliáře po celém světě, má ve svém portfoliu městské lavičky, odpadkové koše, stojany na kola nebo přístřešky. Jednotným tématem všech návrhů je sjednocený vizuální a estetický styl i splnění funkčních a uživatelských požadavků. Velký důraz je kladen na použití vysoce funkčních materiálů, jež musí fungovat v každém prostředí a snést i ty nejnáročnější podmínky. 

Společnost je nejen dodavatelem kvalitních prvků městského mobiliáře, ale také partnerem všech, kteří chtějí vytvořit ve veřejném prostoru něco mimořádného. Řada ocenění, které značka, za témě již 30 let své existence, získala,  čítá například Good Design, Red Dot Award, if Design Award, EDIDA – Elle Decoration Awards či Czech Grand Design. Produkty mmcité najdete v evropských velkoměstech jako je Praha, Londýn, Kodaň, Budapešť nebo Paříž, ale i v Severní a Jižní Americe. Městský mobiliář si našel místo na nejvyšší evropské hoře Mont Blanc, umělém kanálu v Dubaji, pařížském letišti Charles de Gaulle i v centrálách amerických společností Google nebo Uber.

V současné době má firma 31 světových zastoupení, a kromě mateřské základny se sídlem v České republice, nabízí také vlastní designérské studio vedené MgA. Davidem Karáskem spolupracující s předními českými i zahraničními designéry. 

 

Více informací v příloze. 

 

Zdroj: tisková zpráva mmcité

 

Lenka Žižková

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu