Design Cabinet CZ

12.04. 2015

Postřehy z veletrhu LivingKitchen 2015

Novinky

Letošní LivingKitchen 2015 měl jeden výrazně akcentní prvek: betonové povrchy. Hledání nových netradičních povrchových úprav byl společným znakem velmi pestré nabídky materiálů. Nadále totiž pokračuje trend bílých kuchyní, ať lesklých či polomatných, používáno je nadále masivní dřevo či dýhované materiály i široká paleta laminovaných desénů s vysokou věrností kresby, barevnosti i struktury, pokračuje trend dekorů s patinou stáří či používání. Na pracovní plochy je hojně používán kámen nebo keramické materiály. Tloušťka pracovních desek z těchto materiálů často klesá na 12-15 mm.

V oblasti výškového polohování pracovních ploch prezentovala firma Team7 svou průkopnickou kuchyni K7 (poprvé prezentována v roce 2008). Výškové nastavení pracovních plochy prezentovali i další výrobci - BalerinaKüchen, Zeyko, Sachsen. Měl jsem ovšem pocit, že kromě kuchyně K7 ostatní jmenované kuchyně nebyly vybaveny bezpečnostním systémem.
Výrobci kuchyní hledají způsoby pro efektivní využití potenciální úložné kapacity hlubokých skříní. Firma Leicht prezentovala systém vnitřních otočných regálků vysokých potravinových skříní, využití horních rohových skříněk prezentovaly firmy Schüller a Zeyko.
Nadále jsou používány úložné prostory za pracovní plochou, často vestavěné do dekorativní stěny. Pro uzavírání těchto skříněk a regálků jsou používány posuvné a výklopné dveře velkých šířek. Skládací elektrické skleněné a hliníkové rolety, které v předchozích letech prezentovala firma Leicht, nyní používá více výrobců jako zavírání horních skříněk.
V rámci trendu zdůraznění horizontálních linií jsou používána společná dvířka na dvě sousední skříňky - horní výklopná dvířka i čela spodních zásuvek.

Warendorf

Firma Warendorf prezentovala několik kuchyní s novými dispozičními koncepty - kuchyně je centrem a současně odděluje prostory. Kuchyňské bloky na výšku místnosti jsou užívány jako funkční rozdělení otevřeného prostoru. Jeden z těchto konceptů například přináší zpět kuchyni oddělenou od obytného prostoru stěnou s podávacím okénkem. Tato kuchyně je například vybavena dvěma dřezy - jeden na vnější straně stěny, druhý uvnitř kuchyňské "chodbičky".

Leicht

Společnost Leicht prezentuje kuchyně s betonovými povrchy Tocco Conrete-A v nadčasovém designu určeném pro designuchtivé cílové skupiny. Jemný beton je aplikován na lakovanou MDF kytovací technikou. Výsledkem je unikátní autentický povrch, jehož trvanlivost zajišťuje matový lak. K dispozici jsou tři barevné směsi: light (manhattan), dark (brasilia) a rezavě zabarvený (le havre). Nová barevná kolekce Leicht Collection 2015 vytváří speciální atmosféru prostoru. Modní šedá využita v několika barevných nuancích a materiálech. Potravinové skříně Interior+ s vnitřním otočným 15 cm širokým regálkem získaly ocenění Winner IIA 2015. Na předchozích výstavách prezentovala firma Leicht tyto vnitřní regálky u horních skříněk, nyní je tento princip doplněn i do vysokých skříní. Leicht pokračuje v hledání možností uzavírání úložných prostor za pracovní deskou. Nově prezentuje velké posuvné dveře.

Zeyko

Německá firma Zeyko získala hned 3 ocenění Interior Innovation Award 2015: Povrchová úprava Forum Metal-X2 získala nejvyšší ocenění Best of Best.Tato "umělecká" ruční práce vytváří povrchovou úpravu s grafickou strukturou s opotřebovanými místy. Ocenění Winner získala kuchyně Zeyko Flybridge s pultem levitujícím v prostoru a rohová výsuná skříňka Zeyko Cargo nabízející využití rohového prostoru pro instalaci kávovaru, uložení kořenek nebo minibaru.
Firma Zeyko dále prezentovala kuchyňskou sestavu Stucco hell s betonovým povrchem pohledových dílů, vnitřní části kuchyně v zinkově žlutém laku. Zadní monumentální stěna ukrývá za skládacími a přesouvacími "inline" dveřmi dřez a vestavné spotřebiče, prostorový pult s varnou deskou je vybaven oboustranným regálem s elektrickým výsuvem. Atraktivní byla i kuchyňská stěna Forum s aplikací povrchové úpravy Metal-LUX Weissgold.

Ewe

Ewe prezentovala kuchyni Intuo s efektem "kožených" dvířek. Struktura povrchové úpravy evokuje dojem usně. V rámci Interior Innovation Award byla zařazena do úvodní části Selection.

Rational

Firma Rational představila kolekci Vision - menších kuchyňských bloků tvořích soliterní elementy. Kuchyně jsou určeny pro zařizování aparmentů, loftů, kanceláří, hotelových a rekračních bytů. Pod značkou Regina prezentovala firma Rational koncept kuchyní "white experience" v zaobleném tvarování i v přísném pravoúhlém provedení.

Blum

Na trend bezúchytkového otevírání dveří navazuje kování firmy Blum Servo-Drive flex, které umožňuje bezúchytkové otevírání dveří vestavných spotřebičů - chladničky, mrazničky nebo myčky. Po mírném tlaku na dveře kování pootevře dveře chladničky a je možné uchopit dveře za hranu a otevřít je. Pokud během přibližně pěti sekund nedojde k otevření dveří, kování dveře automaticky uzavře. Doposud bylo na dveřích vestavných spotřebičů nutné použití úchytky, přestože na ostatních nábytkových dvířkách bylo použito bezúchytkové otevírání.

Hynek Maňák.

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 4/ 2015
www.drevmag.com

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu