Design Cabinet CZ

08.10. 2021

Tereza Majrychová

rozhovory

Rozhovor k Národní ceně za studentský design

Jak ses dostala k produktovému designu? Byla cesta k tomuto oboru pro Tebe snadná nebo obtížná

Myslím si, že moje cesta k designu nebyla vyloženě snadná, zároveň ani tak obtížná. O svých studiích a budoucí tvorbě jsem měla konkrétnější představu poměrně brzy. Již na základní škole jsem věděla, že bych chtěla navrhovat interiéry a předměty s nimi spjaté, snažila jsem se jít si za svým cílem. Od dětství mě baví kreslit, ráda něco tvořím, vymýšlím a vyrábím. Mou inspirací byla i má maminka. Když jsem byla malá, šila mně a mým bratrům různé polštářky, kapsáře. Společně jsme brousily a natíraly staré židle i jiný nábytek. Snažila se vlastní kreativitou náš domov oživit a udělat hezčím a příjemnějším. Mě už tehdy tyto hravé pokusy velmi bavily. Nejspíš i samotná konfrontace se stavbou rodinného domu a materiály na mě měly určitý vliv. Po studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole, kde jsem absolvovala obor Nábytkářství, jsem se rozhodla dále studovat Průmyslový design na FA ČVUT. Tento obor mi díky své všestrannosti umožnil mít větší rozhled při různorodé tvorbě a navrhování. Vyzkoušela jsem si práci s různými materiály, zhostit se jak návrhu, tak technického a konstrukčního řešení, samotné výroby a technologických postupů.

Jak tě napadlo zpracovávat zrovna téma rohového umyvadla?

Prvotní téma vyplynulo z mého setrvalého zájmu o navrhování interiérů a předmětů do interiéru. Práce se sanitární keramikou mi byla nabídnuta v rámci navázání na předchozí ateliérové semestrální zadání, kdy má tvorba spočívala v návrzích variabilních interiérových obkladů a jejich následné výrobě. Jednalo se o reliéfní nástěnné prvky – 3D obklady. Dále grafické řešení plošných obkladů, ručně potištěných technologií sítotisku. Byla to pro mě šance ozkoušet si práci s žárohlínou. Jevilo se mi to jako dobrá příležitost, která by mi mohla být velkým přínosem, co se obohacení profesních zkušeností a nových znalostí týče. Viděla jsem v tom unikátní možnost, jak poznat celý výrobní proces, použité technologie, chod továrny, a hlavně vyrobit vlastní produkt. A také rozšíření okruhu materiálů, se kterými jsem se během studia prakticky seznámila. Po provedení celkové rešerše jsem si stanovila, že mým úkolem bude tvarové řešení rohového umyvadla, které není na trhu tak často zastoupené.

Proč jméno TOBI?

Před lety jsem svému nejmladšímu bratrovi Tobiášovi slíbila, že někdy v budoucnu pojmenuji jednu ze svých prací po něm.

S jakým největším problémem ses při návrhu produktu potýkala?

S nutností dodržet striktní časový harmonogram. Bylo to tedy především hledisko času, kterého je za normálních okolností na samotný proces navrhování, vývoj, testování a běžnou výrobu umyvadla standardně potřeba mnohem více. Na celou diplomovou práci byly ale celkem tři měsíce.

Budeš dále rozvíjet téma projektu? Navrhovat například další sanitární zařízení?

Projekt rohového umyvadla v současné době považuji za dokončený a připravený na výrobu, dále bych ho rozvíjela, pokud by byl zájem ze strany firmy ho dát do produkce. Další navrhování sanitárního zařízení by záleželo opět na spolupráci s firmou.

Kde hledáš inspiraci pro svoji práci?

Inspiraci hledám všude okolo sebe. Inspiruje mě příroda, historie, také sledování aktuálního dění na poli designu a umění. Co se týče internetu například Pinterest nebo web Czechdesign apod.

Co Tě kromě práce / designu naplňuje? Jak trávíš volný čas?

V současné době všechen svůj čas trávím se svou dcerou. A kromě designu mě naplňuje právě role maminky. Design je pro mě duševní relax a odreagování se. Sleduji současné trendy. Ve volném čase moc ráda podnikám rodinné výlety do přírody.

Naučila ses v poslední době něco nového?

V poslední době asi hlavně to, že mimiko je největší radost, ale i starost. Snažila jsem se také rozšířit si dovednosti, co se týče práce s materiály, a to o bytový textil a čalounění. Dále prohloubit si znalosti 2D a grafických programů.

Na čem teď momentálně pracuješ?

Momentálně s manželem pomalu budujeme naši vlastní dílnu na dřevo, kov a porcelán. Doma si zařizujeme pracovnu. Tvořím vlastní návrhy, kresby, a především se přes den věnuji naší dceři.

https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/557/

 

Děkuji za rozhovor.

Kristýna Fabiánová

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu