Design Cabinet CZ

07.03. 2021 - 07.03. 2021

TEXTile Manifestoes se představil v Japonsku

Festivaly a veletrhy

TEXTile Manifestoes, angažovaný projekt studentů a studentek Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, se prezentoval na prestižní japonské módní události BFGU Fashion Week. Projekt představuje společnou práci studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi s Ateliérem grafického designu a vizuální komunikace a Ateliérem tvorby písma a typografie.

Hlavním a spojujícím prvkem celé kolekce je zvolený materiál, graficky zpracované pletáže. Ty jako jakési manifesty v sobě nesou různá poselství. V dekorech nebo i střihových vzorech mladí autoři reagují na palčivé otázky dnešních sociálních problémů, jako jsou globální kontrola lidí, umělá inteligence nebo virtuální realita, ale též na vnitřní zápas s identitou, pamětí či duševním zdravím.
Jmenovat můžeme kolekci Sonder Eduarda Ganoczyho a Nahuel Gerth, který se snaží pomoci pacientům s příznaky sebepoškozování a přesunout jejich negativní pocity. Nezastižen Agáty Seehákové a Kláry Dvorské naopak vtipně reaguje na radost i úskalí, které s sebou nesou služby České pošty. Problém veřejného sledování  zaujal Tomáše Němce a Matěje Vojtuše, kteří společně vytvořili jakési brnění proti způsobům veřejného sledování. Jejich kolekce ID pracuje s obtížně zachytitelnými motivy a vzory. Na odlehčenější notě se nese kolekce Bad Kids, kterou podnítil zájem o nápisy na toaletách školy. Ty její autoři, Jaroslav Vích a Filip Kominík, promítají do oděvu prostřednictvím výšivky, tisku nebo střihové konstrukce. 
TEXTile Manifestoes měl mít svou premiéru již na jaře 2020 na Milano Design Week, který se vzhledem k protiepidemickým opatřením nemohl uskutečnit. Výběr z kolekce byl představen na podzim v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Nyní se prostřednictvím video-přehlídky stal součástí on-line módní události BFGU Fashion Week pořádané v japonském Tokiu.

Autoři kolekcí (módní designer x grafický designer)

Jan Smejkal x Oskar Koutný / Jaroslav Vích x Filip Kominík /  Kristýna Hrabánková x Tereza Saitzová & Karolína Matušková / Valerie Jurčíková x Eva Rotreklová / Vojtěch Bašta x Jakub Kozelka / Kristýna Lovasová x Kryštof Novák / Hana Valtová x Nina Bohonová /  Aleš Hnátek x Martin Kyjovský / Julia Sadloňová x Sonni Scheuringer / Eduard Ganoczy x Nahuel Gerth / Natálie Nepovímová x Cindy Kutíková / Agáta Seeháková x Klára Dvorská / Tomáš Němec x Matěj Vojtuš / Alexandra Gnidiaková x Stefan Osciatka.

Více informací v příloze.a na https://bfgu-bunka.ac.jp/redefining/future/


 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu