Design Cabinet CZ

14.10. 2021

Tomáš Vrána

rozhovory

Rozhovor k Národní ceně za studentský design 2021

Jak ses dostal k designu porcelánu? Byla cesta k tomuto oboru pro tebe snadná nebo obtížná?

K porcelánu jsem se dostal vlivem spousty náhodných příležitostí a událostí. Ne vždy jsem se dostal tam, kam jsem na první dobrou chtěl, ale mnohdy to otevřelo dveře úplně jinam, a v tomto případě to tak bylo i s ateliérem porcelánu. Každopádně to bylo zcela nové médium, se kterým bylo třeba naučit se pracovat od nuly a to bývá běh na dlouhou trať.

Jak Tě napadlo zpracovávat zrovna téma Kávového setu?

Jako mnoho vysokoškoláků jsem si nedovedl představit život bez kávy, ne protože bych potřeboval do noci studovat, ale prostě mi chutnala. Celkově mě vždy víc táhlo prostředí čisté kavárny s příjemnou atmosférou, a kdo by jednoho dne nechtěl přijít do kavárny, kde by pil ze své práce? Samozřejmě téma bylo spjato s konkrétní firmou a to byl Český porcelán z Dubí, jehož primárním produktem jsou hrnky.

S jakým největším problémem ses při návrhu produktu potýkal?

Zcela upřímně to byla moje řemeslná nedokonalost při výrobě modelů. Jakékoli předělávání neskutečně zdržuje a každá chvíle zbytečné práce navíc se negativně projevuje na celkové pohodě při navrhování.

Budeš dále rozvíjet téma projektu? Například doplníš design kávového setu o další set nádobí?

Celý vývoj projektu jsem prozatím pozastavil na neurčito. Chci nejprve nahlédnout na výsledek, až se set dostane na trh a pokud to někam povede, rád ho nějakým způsobem zdokonalím.

Proč jsi pojmenoval set Reset?

On to byl původně restart. Vznikl, protože mnoho věcí v ten okamžik potřebovalo nastartovat a trochu přepnout. Restart pro mě je stejně jako u počítače situace, kdy potřebuji ukončit něco, co již ztratilo na výkonu a nepodává to výsledky, ke kterým to má potenciál a znovu to nastartuji vyčištěné třeba i s nějakým drobným upgradem, aby to podávalo zase maximální výsledky.

V danou chvíli bylo hodně věcí, co tento restart potřebovalo, ať se jednalo o mě a mou potřebu se trochu nakopnout, když už ani káva nefungovala, nebo o porcelánku, která si dle mého názoru zaslouží přesunout se do současnosti a restartovat se ve všem, co dělá.

Restart ale hezké slovo není (zní to trochu jako retard),[1]  bylo třeba to zjednodušit, změnit. Pro mě tématika setu na kávu bylo takové repete, a tak se z toho stala slovní hříčka “re-set” a název byl na světě.

Kde hledáš inspiraci pro svoji práci?

Bohužel netvořím z inspirací, které přijdou z přírody, ani nepřichází žádná múza. Většinou když chci něco vytvořit, hodně přemýšlím o technologiích pro výrobu, jejich efektivitě a o zkušenosti, kterou z toho má koncový uživatel, klasický win-win princip. Po nějaké době jsem si ujasnil cestu: nechci dělat pohledové limitovky, které budou někde stát. Během navrhování promýšlím tyto věci: kdo to bude dělat, jak, na čem, co z toho bude mít a zároveň kdo to bude používat, proč, jak, a jak mu to co nejvíce zpříjemnit?  Podoba se z velké části objevuje sama. Drobné detaily a upgrady pak dokončí finální podobu.

Na čem momentálně pracuješ?

Momentálně pracuji na seberozvoji, snažím se objevit svůj potenciál i na jiném bojišti než jen svět designu a získat širší přehled.

Co Tě kromě práce / designu naplňuje? Jak trávíš volný čas?

Zhlédl jsem se v akrobacii. Volný čas trávím skákáním na trampolínách tréninkem salt a zároveň tyto zkušenosti předávám dál a působím jako trenér. Chcete-li se naučit salto vzad, stačí zavolat.

Naučil ses v poslední době něco nového?

Kromě salta vzad s vrutem o 720 stupňů? Za poslední dva roky není měsíc, kdy bych se něco nového nenaučil, ať se jedná o zkušenosti na poli podnikání, práce s technologiemi, řízení lidí, přišlo spoustu příležitostí cvičit zručnost, atd… svět se nesmírně rychle posouvá a pokud chci nějak kvalitně fungovat, učím se každý den a snažím se nezaseknout na jednom místě či tématu.

Jak si prožíval pandemii? Pomohl Ti například lock-down k soustředěnější tvorbě, nebo naopak?

Pandemie byla na houby a spoustě lidem zamotala hlavu, ti chytří se na ni svezli a profitovali z ní, ti co měli smůlu, museli omezit a přehodnotit svou činnost a některé to trochu spolklo. Já díky dobrým vztahům patřím k těm, kteří byli spíš v roli přihlížejících, a které to ovlivnilo jen částečně. A moje aktuální působení to téměř nezměnilo, možná přiznám se, začal jsem být trochu laxnější v některých věcech, které teď doháním. Ale není třeba se již nadále pandemií zabývat, je třeba jít dál. Prostor pro navrhování věcí od produktů přes různá řešení.

 

Děkuji za rozhovor.

Kristýna Fabiánová

 

https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/479/

 


 [1]

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu