Design Cabinet CZ

01.10. 2021

Veronika Trojáčková

rozhovory

Rozhovor k Národní ceně za studentský design 2021

Jak ses dostala k navrhování nábytku? Byla cesta k tomuto oboru pro Tebe snadná nebo obtížná?

Abych byla upřímná, tak úplnou náhodou. Ale chodila jsem už na uměleckoprůmyslovou střední a měla jsem jednu maturitní otázku o designu nábytku a tento obor na mě ve vyhledávači vyskočil. Tak jsem si ještě stihla podat přihlášku. Tento obor není jen o kráse, ale hlavně o funkčnosti navrženého nábytku a technologiích. Cesta byla klikatá, ale rozhodně se vyplatila.

Jak Tě napadlo zpracovávat zrovna téma pracovního stolu s tajnými zásuvkami?

Jelikož jsem stůl navrhovala jako svou bakalářskou práci, téma jsem hledala dlouho. Prostě jsem chtěla něco zajímavého, jedinečného pro své zakončení studia. A jednou u oběda jsem se s tatínkem bavila o románu Boží pěst od F. Forsytha, kdy právě tajná zásuvka ve stolu z 18. století skrývala hledané dokumenty. A to bylo ono.

Co by sis do zásuvek schovala Ty?
Já bych si schovala peníze, rezerva se hodí. Pak třeba ještě šperky, cestovní pas, deník, elektroniku jako externí disk atd.

S jakým největším problémem jsi se při návrhu produktu potýkala?

Zprvu vůbec se vzhledem stolu a principem tajných zásuvek. Chtěla jsem navrhnout stůl, který já sama budu používat a vydrží mi roky. Takže jsem se zabývala nejvíce tím, aby stůl byl měl tuhou a stabilní konstrukci. A samotná konstrukce stolu je jedinečná.

Proč se stůl jmenuje Catuni?

Protože je to dle mého unikátní stůl a jsem milovníkem koček.

Kde hledáš inspiraci pro svoji práci?

V minulosti, ale čerpám ji také z veletrhů a trendů, na internetu, v přírodě.

Na čem momentálně pracuješ?

Momentálně na vizualizacích pár interiérů.

Co Tě kromě práce / designu naplňuje? Jak trávíš volný čas?

Takové klasické věci jako uvaření dobrého jídla, zahrada, přátelé a rodina. Volný čas trávím převážně na zahradě pěstováním všeho možného. Líbí se mi, že je za tu sezónu vidět výsledek, který pak můžeme sníst (hihi). Pak s přítelem a psem.

Naučila jsi se v poslední době něco nového?
Určitě lepší komunikaci s klienty.

Jak jsi prožívala pandemii? Pomohl Ti například lock-down k soustředěnější tvorbě, nebo naopak?
Jako introvert jsem si ze začátku nestěžovala, ale pak mi začala chybět dokonce i škola. Při učení na státnice jsem měla strach, protože pro mě je lepší slyšet informace na živo a lépe si je pamatuji. Asi mi to k soustředěnější tvorbě pomohlo. Mohla jsem se plně věnovat mému návrhu a myslím, že v tomto ohledu jsem z lock-downu vytěžila maximum, i když jsem měla někdy slabší chvilky.

Děkuji za rozhovor.

Kristýna Fabiánová

https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/367/

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu