Design Cabinet CZ

07.03. 2023

Vítězný produkt Národní ceny za studentský design GRAND 2021 Combo Ski je na Kickstarteru!

Projekty

Vše začalo v roce 2021, kdy Vojtěch Veverka, jeden ze dvou bratrů, kteří stojí za Combo Ski, získal Národní cenu za studentský design GRAND za produkt, který kombinuje funkci lyží a sněžnic. Diplomní práce zpracovaná v Ústavu designu na Fakultě architektury ČVUT, tehdy pod názvem Bigfoot  vzbudila vysoký zájem veřejnosti, a tak se Vojtěch spolu s bratrem Ondřejem, který se věnuje vývoji 3D tiskáren ve společnosti Prusa Research, rozhodli, že převedou studentský projekt v reálný produkt.

 

Combo Ski jsou nyní ve finální fázi vývoje a testování. Proto se bratři Veverkovi rozhodli se svými sněžnico-lyžemi vstoupit na crowdfundingovou platformu Kickstarter, kde doufají, že osloví zájemce z celého světa, kteří si jejich produkt objednají. Combo Ski nabízejí za sníženou zaváděcí cenu, která bude až o 35% nižší než předpokládaná retailová cena. Zároveň si lze vybrat z více barevných provedení a podpořit tak zajímavý český projekt. 

https://www.kickstarter.com/projects/combo-ski/combo-ski-hike-up-ski-down

Co jsou Combo Ski?

Cílem Combo Ski je usnadnit pohyb v horské zimní krajině. Celý design je založen na oboustranném produktu, který je z jedné strany funkční lyží se skluznicí a hranami, z druhé má speciální protiskluzovou podrážku a zubatou nerezovou obruč, toto strana zaručí jistotu jak na náledí, tak v hlubokém sněhu. Díky unikátnímu otáčecímu vázání lze snadno a často tyto dva režimy vyměňovat. Celý systém prošel několika proměnami díky dlouhodobému testování a několika fázovému vývoji tak, aby splňoval náročné podmínky, které s sebou zima přináší. 

Snahou při vývoji bylo vytvořit takový produkt, který bude bez kompromisů jak pro výstup tak sjezd dolů. Při výšlapu nahoru je jistota v nohou, a to hlavně díky speciálním nerezovým zubům, které se zaseknou a udrží stabilitu na zledovatělém povrchu. Rozšířená podrážka zároveň zabrání velkému propadu kroku při vyšší sněhové nadílce. Například u velikosti boty 42 se s Combo Ski v prašanu propadnete až 3x méně než se samotnou obuví. Díky antishock podrážce vyrobené z EVA pěny je chůze na Combo Ski pohodlná, měkká a její povrch a tvar struktury odolává lepení sněhu. Ve chvíli kdy dojde na sestup dolů, stačí celý systém Combo Ski přetočit, což nezabere více jak pár vteřin a můžete sjíždět na mini lyžích z kopce dolů. 

Sjezd je testovaný jak ve volné přírodě, tak na sjezdovce. Pro lepší ovládání byly do skluznice přidány i vystouplé hrany z nerezové oceli, které umožní snadnější zatáčení či brzdění na namrzlých plochách. A pokud je cesta dolů samý led, stačí je ponechat ve výstupném módu, a díky ostrým hrotům nedojde k podklouznutí.

Jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů (polyetylen, polyamid a nerezová ocel), které vydrží až do teploty -30°C a  jsou kompatibilní se všemi botami určenými na horskou turistiku. Díky tomu jsou Combo Ski připraveny na každou horskou výzvu.

Hlavními benefity Combo Ski jsou jejich jednoduchá ovladatelnost a vysoká odolnost konstrukce, která je v náročném terénu zimní přírody potřeba. Jsou navrženy tak, aby byly lehké, kompaktní a nepronesly se na zádech nebo na nohou. Zároveň materiály, které jsou na lyži použity, jsou snadno recyklovatelné oproti tradičním sjezdovým lyžím. Dobře fungují s jakoukoli kotníkovou obuví. Nejpohodlnější jsou však turistické nebo snowboardové boty. Combo Ski a pár bot jsou vše, co je třeba. Nemusí se  t investovat do dalšího drahého vybavení, či skipasů. 

 

https://www.kickstarter.com/projects/combo-ski/combo-ski-hike-up-ski-down

https://youtu.be/bOUJpl3En_0

Více informací v přílohách.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu