Design Cabinet CZ

Design na tapetě - SOUTĚŽ

Milí čtenáři, každý den se zájmem a potěšením sledujeme, že vás na našem webu přibývá. Každý den také vzrušeně přebíráme, které rubriky sledujete nejčastěji, a čím bychom vás mohli ještě více vtáhnout do hry zvané design. Po nočních diskusích plných sršících a nerealizovatelných nápadů jsme pro vás nakonec připravili dvě inovace v podobě rubrik Design na tapetě, což je soutěž a No, nekup to!, kde pro vás budeme hledat tipy nezatěžující kapsu.

První z nich se bude snažit představovat prostřednictvím rozhovorů s designéry i předměty, které navrhují, a abyste z toho něco měli, budete mít vždy možnost nějaký autorův předmět vyhrát poté, co zodpovíte správně naši otázku. Ta se samozřejmě bude týkat tvůrce předmětů. V rubrice „No, nekup to“ chceme dokázat, že existuje kvalitní design za přijatelnou cenu. Budeme je pro vás tipovat, hledat a představovat, takže se pro ně budete moci hned rozběhnout a zhodnotit je, koupit nebo pomluvit.

Na další směřování webu jsme se zeptali ředitelky nadačního programu Design Cabinet CZ a webu www.designcabinet.cz PhDr. Lenky Žižkové.

Paní doktorko, proč Design Cabinet CZ rozšiřuje své služby?

Na naše stránky chodí především lidé od řemesla, tedy designéři a architekti, popřípadě ti, kteří jsou s nimi nějak spříznění nebo mají o design zájem. Postupné rozšíření nabídky má zpřístupnit web i zájemcům o design z řad laické veřejnosti. Existuje široká vrstva vzdělaných mladých lidí, kterým není jedno, jak vypadá jejich domov, na druhou stranu třeba potřebují informace, protože se sami nedokážou rozhodnout. A my jim chceme nabídnout místo, které jim poskytne informace v širším kontextu, aby si mohli svou volbu zdůvodnit v případě, že se potřebují zorientovat. Chceme například upozorňovat na konkrétní výrobky, které jsou dle našeho názoru po stránce designu dobré, málokdo je zná a přitom stojí třeba jen pár desítek nebo stovek korun. Zároveň chceme upozorňovat na české designéry, kteří podobné výrobky navrhují nebo produkují. Na rozdíl od rubriky Doporučujeme / Produkty se bude jednat pouze o dostupné výrobky a bude přesně uvedena cena i místo, kde si lze výrobek zakoupit.

Budete v této souvislosti propagovat určité značky nebo firmy?

Podívejte, jsme nadační program, a tudíž trpíme nedostatkem peněz, komerční aktivity tedy vyloučit nemůžeme. Nikdy to ale nepřesáhne hranici, kdy bychom propagovali něco, o čem nejsme přesvědčeni, že to dobrý design není.

Jak bude probíhat rozhovor se soutěží?

Soutěž bude spojená s rozhovorem, ve kterém představíme nějakého zajímavého designéra. Zpovídaný do rozhovoru věnuje nějaký předmět z jeho tvorby a o ten se bude soutěžit. Z rozhovoru pak vyplyne soutěžní otázka, na kterou budou soutěžící odpovídat na náš email info@designcabinet.cz po dobu jednoho týdne. Poté vylosujeme ze správných odpovědí jednoho výherce a toho vyhlásíme. Prvním zpovídaným je profesor Jiří Pelcl. Můžete se tak těšit na jeho sadu šálku na kávu.

Jak rychle se změny na webu projeví?

Záleží na tom, jak aktivní budou naši noví spolupracovníci-dobrovolníci. Nedávno jsme vypsali nabídku na nové členy Design Cabinetu CZ – „urodilo“ se jich nejen hodně, ale hlavně jde o velmi zajímavé mladé lidi z různých oborů a škol. Je tedy na co se těšit. Soutěž s rozhovorem bychom chtěli mít na webu tak jednou měsíčně, výrobky do kategorie „No nekup to!“ budou přibývat rychlostí 2-4 měsíčně.

Ptal se Daniel Zeman

Více viz sekce

Články > Soutež – Design na tapetě
nebo
Doporučujeme > No nekup to!

Upozorněte nás na dobrý design!

Nominovat designéra či firmu

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu