Design Cabinet CZ

10.11. 2018

Filip Krampla a jeho rýží lepený nábytek Sokui

Novinky

Mezi bakalářskými pracemi na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem zaujala v letním semestru 2018 pedagogy i veřejnost kolekce židlí Sokui Filipa Kramply. Děkanem fakulty byla oceněna jako nejlepší bakalářská práce Katedry designu na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Filip doplnil první dva typy ve škole představených židlí o stoly a zrcadla.

Židle a stoly z bukového dřeva mají skandinávský minimalistický výraz. Výrazné detaily spojů naznačují místa, kde bylo použito ekologické rýžové lepidlo. Jde o nás unikátní záležitost, kdy jsou prvky z kvalitního dřeva spojeny pomocí rýžového lepidla navazujícího na tradiční japonskou techniku. Filip Krampla začal s tímto přírodním způsobem lepení dřeva, které je ekologickou alternativou průmyslových a často nebezpečných lepidel experimentovat prvně v bakalářské práci. Pevnost rýžového lepidla testoval i na Fakultě strojního inženýrství na univerzitě v Ústí nad Labem. Kolekci později rozšířil nejen o stoly, ale i o sérii zrcadel tvarově inspirovaných japonskými vějíři.

„Bylo těžké vytvořit něco, co v Čechách nikdo nedělá, a ani to neumí. Málo se ví o tom, že většina nábytku, který doma máme, je lepený průmyslovými lepidly vyráběnými hlavně z ropy. A to je velmi problematické.“, říká mladý designér, který je nyní na zahraniční studijní stáži v Bruselu.

 

Více informací v příloze, na www.krampla.cz a https://youtu.be/ojInFbG4gII

 

 

 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu