Design Cabinet CZ

02.11. 2021

Ondřej Vele

rozhovory

Rozhovor k Národní ceně za studentský design

Jak ses dostal k průmyslovému designu? Byla cesta k tomuto oboru pro Tebe snadná nebo obtížná

Myslím, že to začalo v dětství, při stavbě aut Lega: ve školce jsme stavěli taková, která musela vydržet nárazy, doma zase nebyl, kdo by mi je rozbil, tak jsem se snažil je stále upravovat a zvelebovat. Pak už to pokračovalo jako zájem o techniku. Je pravda, že na pár let jsem se od toho odtáhl, ale když jsem pak přišel na střední, uvědomil jsem si, že chci navrhovat věci, které budu vídat ve společnosti a mohl bych si říci: „to jsem dělal já!" Žádná cesta není jednoduchá, ale tohle přišlo samo.

Jak Tě napadlo zpracovávat zrovna téma nové verze tramvaje T3?

Byl to takový impuls z mnoha zdrojů, za prvé v mém rodném městě se tehdy začalo řešit protažení tramvajové tratě a celková oprava. V Jablonci a Liberci navíc jezdí pouze tramvaje T3 ,,T-trojky" a to jsou dnes již ikony designu. Další motivací byly tehdejší práce studentů z Ateliéru průmyslového designu z VŠUP, kteří spravovali téma tramvaje perfektně, a já chtěl zkusit vyrovnat se jim.

Co nejvíce obdivuješ na designu původního modelu tramvaje T3?

Konstrukci - ty tramvaje jsou nesmrtelné a snadno udržitelné, navíc mají krásně jednoduché tvary (něco, čeho jsem se ve svém designu také držel).

S jakým největším problémem ses při návrhu produktu potýkal?

Pravděpodobně to, že jsem předtím nic tak velkého nemodeloval v 3D programu, navíc jsem s tím neměl až takové zkušenosti a měl navíc zpomalený notebook, takže to byla výzva.

Budeš dále rozvíjet téma projektu? Například navrhovat další dopravní prostředky?

Určitě někdy v budoucnu se k tomu vrátím, ať už v jiném projektu dopravy, nebo přímo k tramvaji, vždycky je co zlepšovat.

Kde hledáš inspiraci pro svoji práci?

Kde to jen jde. Ale většinou v přírodě.

Na čem momentálně pracuješ?

Momentálně na semestrální práci.

Co Tě kromě práce / designu naplňuje? Jak trávíš volný čas?

Není to jen jedna věc, vždycky jsem měl dost zájmů, ale kdybych si musel vybrat jednu věc, byla by to kresba komiksů, která pramení z lásky k fantasy a sci-fi.

Naučil ses v poslední době něco nového?

Úplně nové věci ne, spíše se snažím zdokonalovat v tom, co již umím.

Děkuji za rozhovor.

Kristýna Fabiánová

 https://www.studentskydesign.cz/cs-cz/detail/465/

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu