Design Cabinet CZ

25.02. 2020 - 24.02. 2020

20 let zlínského ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací

Výstavy

Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně slaví 20 let. Při této příležitosti připravil ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně retrospektivní výstavu, která představuje významné osobnosti ateliéru, designérské projekty prezentované v České republice i v zahraničí a spolupráci s vybranými společnostmi.

Výstava prezentuje dvacetiletou činnost ateliéru od jeho založení v roce 1999 po současnost. Představuje vybrané práce pedagogů, kteří v ateliéru působili, absolventy ateliéru i současné studenty a doktorandy. Ateliér navazuje na dlouholetou tradici výuky průmyslového designu, jejíž základy byly koncipovány na sklonku třicátých let 20. století ve Škole umění, která byla založena společností Baťa. Zlín se stal kolébkou českého průmyslového designu zejména zásluhou takových osobností, jakými byli profesoři Zdeněk Kovář, František Crhák a Pavel Škarka.

Studium v ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně je zaměřeno na problematiku navrhování sériově vyráběných produktů z oblastí designu nábytku, interiérových doplňků, elektrospotřebičů, strojů, dopravních prostředků apod. „Naprostá většina ateliérových projektů je iniciována přímo z praxe, konkrétními požadavky a potřebami průmyslové sféry. Část výstavy se proto věnuje úspěšné spolupráci s firmami, například sedací nábytek RIM, porcelánové hrnky pro Thun nebo Party Time pro firmu Tescoma.“ uvedl Doc. MgA. Martin Surman, ArtD., který v současnosti ateliér vede.

Kromě významných aktivit v České republice, mají návštěvníci příležitost si prohlédnout zahraniční projekty z posledních let. Uvidí hravou prezentaci Pairs in Squares, s kterou ateliér v roce 2015 získal hlavní cenu Grand Prix a Korporátní cenu v soutěži Asia Awards  v rámci světové akce Tokyo Design Week. Dále pak instalaci Cucej z holandského design weeku (2016), která se věnovala českému lázeňství a léčebným lázeňským procesům. Projekt Ne-Ro, za který byl ateliér na největší světové přehlídce designu Milan Design Week 2018 odbornou komisí nominován mezi nejlepší výstavní expozice, reagoval na téma ekologické zátěže. Využitím odpadní břidličné frakce a 3D tisku vznikla kolekce produktů do domácností zaměřených na pěstitelství a chovatelství. V současnosti se ateliér prezentuje s kolekcí nábytku a doplňků z ohýbaných ocelových trubek volně inspirovanou obdobím evropského manýrismu 16. století a obdobím vlády Rudolfa II. Instalaci s příznačným názvem Alchymisti poprvé představil v roce 2019 na mezinárodní veletrhu nábytku v Miláně.

Výstavu můžete v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně navštívit do 24. května 2020. Zároveň se veřejnost může zúčastnit komentované prohlídky s kurátorem designu Vítem Jakubíčkem v úterý 31. 3. 2020 v 17 hodin.

 

Více informací na www.galeriezlin.cz

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu