Design Cabinet CZ

30.08. 2021 - 31.10. 2021

Book in Progress #3

Soutěže

Soutěž o 1,5 tuny papíru a tisk knižního projektu

 

Smysl  zajímavé a chvályhodné soutěže Book in Progress je pomáhat na svět  knihám, ke kterým se budou lidé rádi vracet, a které budou zdobit jejich knihovny.

V minulých letech tak pomohla na svět soutěž Book in Progress  ilustrovanému komiksu Spiritistky nebo básnické sbírce Starý lev a mladá opice. Letos to bude komiksová sbírka B jako Běžec ilustrátora Jindřicha Janíčka, fotografický projekt mapující české kulturní domy Kulturáky od spolku Architektura 489 nebo publikace o české progresivní scéně Berlínskej model Petra Bureše.

Přihlásit je možné jakýkoliv knižní projekt se zajímavým grafickým zpracováním i tématem, ať už se jedná o autorské knihy, komiksové příběhy, fotografické nebo dětské knížky.

Přihlášky jednoho či více projektů lze vyplňovat na stránkách soutěže https://bip.dipozitiv.cz do 31. října 2021.

Odborná porota vybere deset finalistů, kteří dostanou příležitost prezentovat své knihy v rámci konference Book In Progress #3. Ta se bude stejně jako minulý rok konat v Praze během listopadu 2021. Tři nejlepší projekty získají papír Pergraphica® a absolutní vítěz také dohodnutý tisk v tiskárně Quatro Print.

„Kniha je dokonalý vynález, a pěkná kniha je navíc umělecké dílo. Jenže nabídka na trhu tomu tak docela neodpovídá. K mání je spousta spotřebního zboží, které čtenáři rychle zkonzumují a odloží, případně vyhodí. Smysl soutěže Book in Progress vidím v naprosto opačném směru – pomáhat knihám, ke kterým se budou lidé rádi vracet a které budou zdobit jejich knihovny. Nezáleží přitom na tom, zda jde o fotografickou publikaci, komiks, cestopis, výtvarný katalog či krásně ilustrovaný román. Otevřenost nejrozmanitějším žánrům a formám je kvalitou, jíž se soutěž může chlubit. A je tu ještě jeden zásadní moment. Zatímco většina přehlídek hodnotí hotová díla, Book in Progress stojí u jejich zrodu. Příprava a vydání knihy je náročná disciplína, a tak výhra dává vítězi příležitost přivést mezi čtenáře projekt, který by jinak byl nad jeho možnosti. Ale peníze nejsou všechno. Jak ukázal loňský ročník, vynikající nápad a finanční krytí samy o sobě ještě úspěch nezaručí; důležitá je též promyšlená koncepce. Knížky jsou vždy týmová práce a rodí se v debatě, přičemž Book in Progress dává této debatě účelné a sympatické pódium. Často si představuji nakladatelskou práci jako mořeplavbu, která kromě solidního plavidla vyžaduje sehranou posádku i příhodný vítr. Tady se toto všechno potkává,“ zhodnotil Book in Progress šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček.

Do minulého ročníku se přihlásilo celkem 101 knižních projektů převážně z České republiky a Slovenska. Během konference se představili vybraní finalisté soutěže a také proběhly zajímavé přednášky řečníků na otevřené téma kniha. Vystoupila grafická designérka Zuzana Lednická, samo-nakladatelka Barbora Baronová, designér Jan Matoušek, ilustrátor Martin Mulač nebo Jiří Brynda s projektem pro samo-nakladatele Bookla. Konference v minulém roce proběhla online vysíláním, záznam můžete shlédnout zde.

 

Více informací naleznete na webu soutěže: bip.dipozitiv.cz..

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu